Microsoft 25 Yıllık Logosunu Değiştirdi!

Microsoft’un siyah ve eğimli karakterli logosu, yerini sol tarafında renkli kutucuklu bir desene ve gri renkli düz bir yazı karakterine bıraktı.

Geçmişi yansıtırken, geleceği de temsil edeceğine inanılan bu yeni logoya alışmak biraz zaman alacak gibi. Microsoft, 25 yıllık tarihinde ilk defa kurumsal logosunda renkli simgeler de kullanmış oldu. Yeni logoda farklı renkler taşıyan dört karenin oluşturduğu daha büyük bir kare yer alıyor. Böylelikle eskinin dalgalı karesinin yerini daha sade ve düz bir kare almış oldu. Microsoft yazısı için kullanılan font da Windows 8 logosunda kullanılan “Windows 8″ yazısının fontuyla aynı. The Seattle Times’a konuşan Microsoft yöneticisi Jeff Hansen yeni logonun hem geçmişin mirasını yansıttığını hem de geleceği işaret ettiğini dile getirdi, yeniliğe ve tazeliğe vurgu yaptı.


Bu renkli kutucuklar Windows 8 ile birlikte başlayacak metro arayüzünün de bir çeşit yansıması gibi duruyor. Zira Windows 8 ana ekranında kutucuklar olacak ve içinde kaynaklarını seçeceğimiz bilgi akışları görüntülenecek.

Yeni logonun şirketin ürünlerine yayılmasıysa biraz zaman alacak. Hansen, eski logonun bir süre daha ortalıkta dolaşabileceğini kaydetti. Bu zaman eski logoyla vedalaşmak için yeterli olacaktır. Yeni Microsoft logosu, firmanın web sitesinde de bugünden itibaren kullanılmaya başlandı. Ancak bu yazımızı yayınladığımız sırada Microsoft Türkiye sitesinin logosu hala eski logoydu. Bakalım ne zaman değişecek.  Microsoft’un yeni logosuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanına bekliyoruz.

Yazar: F1R4T

Ey Ana! Eğer Oğlun Bir Asuman Aşkına Tutulmuşsa... Bırak Uçsun!

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar: 3 Yorum Yapıldı

 • F1R4T dedi ki:

  İlk yorumu ben yapayım öyleyse…

  Şahsen hiç beğenmedim artık 3 boyutlu logolar ilgi görürken microsoftun bu kadar basit kaçarak bu denli sade bir logo yapmasını yakıştıramadım. Öte yandan sadelik ön planda tutulmak istenmiş bu konuda başarılı olmuş.

 • Ömer dedi ki:

  Farklı yapmak istemişler sadece. Sonuçta logo ne getirecek ki kullanıcıya mühim olan işletim sisteminin arayüzü ve sundukları ürünlerin kalitesidir.

  • F1R4T dedi ki:

   Bu farklı bişey değil ki bu standart ve basit bir logo. Farklı bişey yapmak isteselerdi 3D logo yaparlardı.

   Dediğiniz gibi mühim olan ürünleri ancak bir firmanın prestijinde büyük avantajdır logo…