Windows 8′de Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Oluşturmak

Bilgisayarınızdaki wireless’ı diğer bilgisayarlarla paylaşmak adına açılmış bir konudur. Böylelikle internet paylaşımını açar ve diğer bilgisayarlara da internet vermiş olursunuz.

Öncelikle masaüstü veya dizüstü fark etmez, Windows 8 kuruluysa bu işlemi yapın. Windows’un diğer işletim sistemleri yüklüyse sizi böyle alalım:

 1. Windows 7
 2. Windows Vista
 3. Windows XP

Bu işlemi yapmak için 2 yol var (şimdiye kadar). Birincisi Komut İstemini (cmd) kullanarak, ikincisi de  internette bulunan 2-3 tane program sayesinde.

1. Yöntem: CMD (Komutlarla)

Öncelikle Başlangıç’a gelip “cmd” diye yazın. Resimdeki gibi karşınıza gelen programa sağ tıklayın ve aşağıdaki seçeneklerden yönetici olarak çalıştır deyin.

wireless-1

Programı açtıktan sonra “netsh wlan show drivers” diye giriyor ve enter’a basıyoruz. Sarıyla işaretli olan yerlerin “yes” olması gerek.

wireless-2

Ardından hemen bir tane wlan oluşturuyoruz. “netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=eren key=ereneren1“. Burada “ssid=”-ye karşılık gelen sizin wlan isminiz olacak. Ben eren yazdım, siz istediğinizi yazın. “key=”-e karşılık gelense wlan şifreniz olacak. Bunun içinse karakterlerin sınırı 8-63 olması lazım. Daha az karakterli bir şifreyi kabul etmeyecektir. Ben ereneren1 koydum siz değiştirebilirsiniz.

wireless-3

Eğer buraya kadar her şey tamamsa devam edelim. Wlan oluşturuldu. Ama henüz aktif değil. Aktif etmek içinse “netsh wlan start hostednetwork” diyoruz.

wireless-4

Burada da problem yoksa, artık internetiniz paylaşıma açıktır demektir. “WPA-2 kişisel” (personal) olarak açıldı. Ama bu komutta hata alıyorsanız, büyük ihtimalle wlan’ı devre dışı bırakmışsınızdır. O yüzden yeniden etkinleştirip deneyin veya wlan sürücüsünü çıkartıp takın. Bunda da çözüm olmazsa bilgisayarı kapatıp açın, sonra işlemlere devam edin.

 • Eğer kurduğunuz ağı durdurmak istiyorsanız: “netsh wlan stop hostednetwork” yazmanız yeterli.
 • Kurmuş olduğunuz wlan hakkında bilgi almak isterseniz: “netsh wlan show hostednetwork” yazmanız lazım.

Sadece son bir nokta kaldı. Kurduğunuz ağda internet paylaşımı açık değilse ağ bağlantılarımı kontrol etmeniz gerek. Aşağıdaki resmi aynen uygulamanız lazım.

wireless-5

 

Vidyolu Anlatım:

 

2. Yöntem: Programla

1. Yöntem ilk zamanlar da sorunsuzdu ancak yorumlar da gördüğüm üzere çoğu kişi sorun yaşamış bunun üzerine alternatif ve daha kolay yöntem arayışına girdim. Geçtiğimiz hafta iş yerinde benzer sorunu yaşayınca aşağıda linkini verdiğim programla sorunsuz bir şekilde Bilgisayardaki İnterneti Wifi Hotspot açarak sorunsuz diğer cihazlara sağlayabiliyoruz. Üstelik Windows 8.1, Windows 8 ve Windows 7 de sorunsuz çalışmaktadır…

virtual-router-plus

 

Yapmanız gereken işlemler çok basit,

 1. Programı çalıştırın
 2. SSID kısmına Wifi İsmini giriniz (Dilediğiniz şekilde isim verebilirsiniz.)
 3. Password kısmına bir şifre yazınız. (Wifi ye bağlanırken bu şifreyle giriş yapıcaksınız.)
 4. Shared Connection dan Wireless Network seçiniz (Bu da interneti hangi kanal ile paylaşacağınızı soruyor WİFİ seçmeniz gerekmekte.)

 

Programı bu adresten indirebilirsiniz..: https://www.dropbox.com/s/upnb7vmo7lw89em/Virtual-Router-F1R4T.com.rar (rar şifresi: www.f1r4t.com)

Soru ve sorunlarınız için yorum atabilirsiniz, hepsini tek tek okuyorum elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Kolay gelsin.

Yazar: F1R4T

Ey Ana! Eğer Oğlun Bir Asuman Aşkına Tutulmuşsa... Bırak Uçsun!

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar: 70 Yorum Yapıldı

 • berk diyor ki:

  Ben rar şifresini bulamadım yardım ederseniz sevinirim.

 • ali diyor ki:

  Her şeyi yaptım ama telefondan bağlandığım zaman google a filan girmiyor ne yapabilirim.

 • berk diyor ki:

  sisteme bağlı bir aygıt çalışmıyor diyor ne yapabilirim.

 • Hakan diyor ki:

  Merhaba
  Belirttiginiz rar doayasini indirdik; fakat ‘grup veya kaynak istenen işlemi gerçekleştirmek için doğru durumda değil’diyor.bu sebeple ağ kurulmuyor.acaba ne yapmalıyız?

 • semih diyor ki:

  komut istemiyle kurduğum wifi ağını nasıl silebilirim\kaldırabilirim?

  • F1R4T diyor ki:

   Bilgisayardaki tüm kablosuz profilleri gösterme: netsh wlan show profiles

   Kablosuz Profili Silme: netsh wlan delete profile name=”ProfileName”

 • Taha diyor ki:

  selamun alyküm şifrem ne eren adında wifi buldu fakat şifremi bilmiyom

  • F1R4T diyor ki:

   Komutları, kopyala yapıştır yaptıysan. Şifren: “ereneren1″ şeklindedir. Wifi adını ve şifreni kodları uygularken değiştirebilirdin…

 • esen diyor ki:

  dediğiniz kodu yazdım ama olmadı.. profil name ssid oluştururken ki kullanıcı ismi değil mi.

  • F1R4T diyor ki:

   Evet profil name SSID yani Wireless Adı oluyor. Bu kod çalışmakta bizzat kullanıyorum. Eğer çözemezseniz mail adresime (iletişim bölümünde bulabilirsiniz) teamviewer ID ve PASS gönderin müsait olduğumda bilgisayarınıza bağlanır bakarım.

  • esen diyor ki:

   ilk anlattığınızı yaptım oldu interneti paylaşıyorum ancak benim internet tanımlanmayan ağ durumuna geliyor.girip ip adresini otomatiğe alıyorum düzeliyor ama hiç bir şekilde paylaşılan interneti telefon görmüyor.

 • Oğuzhan ORAL diyor ki:

  Merhaba Ben Ağa Bağlanırken İP Alınıyorda Kalıyor. Lütfen Yardım Eder misin

 • dogukan diyor ki:

  amma zorlastirmis windows isi. programi kurdum ancak shared connection sekmesinde sadece ‘none’ cikiyor degistiremiyorum. ayrica internet hizida cok dusuyor normal mi?niyetim 3g modemden wifi yayini yapmak.

 • Mert diyor ki:

  Abi yöntem 2 yi yaptım bağlandı ama googleye whatsapp a filan girmiyor ne yapabilirim

1 2 3 4