Windows 8’de Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Oluşturmak

Bilgisayarınızdaki wireless’ı diğer bilgisayarlarla paylaşmak adına açılmış bir konudur. Böylelikle internet paylaşımını açar ve diğer bilgisayarlara da internet vermiş olursunuz.

Öncelikle masaüstü veya dizüstü fark etmez, Windows 8 kuruluysa bu işlemi yapın. Windows’un diğer işletim sistemleri yüklüyse sizi böyle alalım:

 1. Windows 7
 2. Windows Vista
 3. Windows XP

Bu işlemi yapmak için 2 yol var (şimdiye kadar). Birincisi Komut İstemini (cmd) kullanarak, ikincisi de  internette bulunan 2-3 tane program sayesinde.

1. Yöntem: CMD (Komutlarla)

Öncelikle Başlangıç’a gelip “cmd” diye yazın. Resimdeki gibi karşınıza gelen programa sağ tıklayın ve aşağıdaki seçeneklerden yönetici olarak çalıştır deyin.

wireless-1

Programı açtıktan sonra “netsh wlan show drivers” diye giriyor ve enter’a basıyoruz. Sarıyla işaretli olan yerlerin “yes” olması gerek.

wireless-2

Ardından hemen bir tane wlan oluşturuyoruz. “netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=eren key=ereneren1“. Burada “ssid=”-ye karşılık gelen sizin wlan isminiz olacak. Ben eren yazdım, siz istediğinizi yazın. “key=”-e karşılık gelense wlan şifreniz olacak. Bunun içinse karakterlerin sınırı 8-63 olması lazım. Daha az karakterli bir şifreyi kabul etmeyecektir. Ben ereneren1 koydum siz değiştirebilirsiniz.

wireless-3

Eğer buraya kadar her şey tamamsa devam edelim. Wlan oluşturuldu. Ama henüz aktif değil. Aktif etmek içinse “netsh wlan start hostednetwork” diyoruz.

wireless-4

Burada da problem yoksa, artık internetiniz paylaşıma açıktır demektir. “WPA-2 kişisel” (personal) olarak açıldı. Ama bu komutta hata alıyorsanız, büyük ihtimalle wlan’ı devre dışı bırakmışsınızdır. O yüzden yeniden etkinleştirip deneyin veya wlan sürücüsünü çıkartıp takın. Bunda da çözüm olmazsa bilgisayarı kapatıp açın, sonra işlemlere devam edin.

 • Eğer kurduğunuz ağı durdurmak istiyorsanız: “netsh wlan stop hostednetwork” yazmanız yeterli.
 • Kurmuş olduğunuz wlan hakkında bilgi almak isterseniz: “netsh wlan show hostednetwork” yazmanız lazım.

Sadece son bir nokta kaldı. Kurduğunuz ağda internet paylaşımı açık değilse ağ bağlantılarımı kontrol etmeniz gerek. Aşağıdaki resmi aynen uygulamanız lazım.

wireless-5

 

Vidyolu Anlatım:

 

2. Yöntem: Programla

1. Yöntem ilk zamanlar da sorunsuzdu ancak yorumlar da gördüğüm üzere çoğu kişi sorun yaşamış bunun üzerine alternatif ve daha kolay yöntem arayışına girdim. Geçtiğimiz hafta iş yerinde benzer sorunu yaşayınca aşağıda linkini verdiğim programla sorunsuz bir şekilde Bilgisayardaki İnterneti Wifi Hotspot açarak sorunsuz diğer cihazlara sağlayabiliyoruz. Üstelik Windows 8.1, Windows 8 ve Windows 7 de sorunsuz çalışmaktadır…

virtual-router-plus

 

Yapmanız gereken işlemler çok basit,

 1. Programı çalıştırın
 2. SSID kısmına Wifi İsmini giriniz (Dilediğiniz şekilde isim verebilirsiniz.)
 3. Password kısmına bir şifre yazınız. (Wifi ye bağlanırken bu şifreyle giriş yapıcaksınız.)
 4. Shared Connection dan Wireless Network seçiniz (Bu da interneti hangi kanal ile paylaşacağınızı soruyor WİFİ seçmeniz gerekmekte.)

 

Programı bu adresten indirebilirsiniz..: https://www.dropbox.com/s/upnb7vmo7lw89em/Virtual-Router-F1R4T.com.rar (rar şifresi: www.f1r4t.com)

Soru ve sorunlarınız için yorum atabilirsiniz, hepsini tek tek okuyorum elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Kolay gelsin.

Yazar: F1R4T

Ey Ana! Eğer Oğlun Bir Asuman Aşkına Tutulmuşsa... Bırak Uçsun!

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar: 102 Yorum Yapıldı

 • asasdfg diyor ki:

  cmd ile yaptım ama paylaşımı etkinleştirince hata veriyor ne yapmalıyım ?

  • F1R4T diyor ki:

   Güvenlik ayarlarınızı kontrol edin. Antivirüs, Güvenlik duvarı gibi yazılımlar engelliyor olabilir. CMD yönetici olarak çalıştırıp deneyiniz.

 • elif diyor ki:

  mrb ben her iki programı da kurdum olmuyo..
  2.programda yanlışlıkla wifi yerine ethernet kurdum ama silemiyorum :( bağlantı var ama telden bağlanamıyorum whatsapp google facebooka falan giremiyorum :( yardım edebilir misiniz

  • F1R4T diyor ki:

   Merhaba,

   Bu şekilde oluşturulduğunda telden bende erişim sağlayamıyorum. Bu konuyu da ayrıca araştırıyorum, bulduğumda yazıyı güncelleyeceğim. Oluşturduğunuz ağları komutla veya Ağ Paylaşım merkezinden silebilirsiniz.

 • omer diyor ki:

  açılmış olan wi fi ağına internet tanımlanamıyor herşeyi harfiyen yaptım ama açılan ağa internet erişimi yok diyor

 • ayşe diyor ki:

  cmd ile yaptım start komutu verdiğimde “grup veya kaynak istenen işlemi gerçekleştirmek için doğru durumda değil” diye bi hata çıkıyor bilgisayarı kapatıp açtım olmadı

 • doğukan diyor ki:

  her bilgisayarı açtığımda bu işlemi tekrarlamak zorundamıyım???

 • mucahit demirbilek diyor ki:

  Virtual Router programında bende none ve ethernet var wireless network yok

  ben şimdi internete ethernet kablosuyla girdim ve bu internet telefona aktarmam gerekiyor Wi-Fi seçeneği çıkmayınca nasıl yapıcam bilemedim yardımcı olurmusunuz?

  • F1R4T diyor ki:

   Merhabalar,

   Wirelessı görmüyor veya wifi sorunsuz çalışmıyor demektir. Driverinizin güncelliğini ve wifi ayarlarınızı kontrol edip öyle deneyin. Wifi olmadan kablosuz ağ kuramazsınız.

 • aykut diyor ki:

  Merhaba.Programla kablosuz ağ kurmaya çalıştığımda şöyle bi hata alıyorum

  Virtual Wifi device not found!

  Neither “Microsoft Hosted Network Virtual Adapter” or “Microsoft Virtual Wifi Miniport Adapter” were found

  Antivirüs ve güvenlik duvarına baktım 2side kapalı yazılımlarıda güncel.Aygıt Yöneticisi Ağ Bağdaştırıcılarından WAN Miniport(Network Monitor)#2 burda ünlem işareti var güncelle dediğimde güncel yazıyor yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

  • F1R4T diyor ki:

   Merhaba driver kaynaklı bir problem gözüküyor. Ya uyumsuz yada driver da sorun var.

 • didem diyor ki:

  ya her bilgisayarı açtığımızda bu işlemi tekar yapmam gerekiyo bu ağ kaydedilemiyo mu sürekli siliniyo..

  • F1R4T diyor ki:

   Merhaba maalesef güvenlik amaçlı oto bağlanmıyor. Ancak tüm komutları baştan yapmak yerine: “netsh wlan start ‘AĞADI'” yazarak AĞADI olarak belirlediğinizi isimdeki ağı tekrar aktif eder.

   İyi günler.

 • Fatih diyor ki:

  Bütün ayarları yaptım. Kablosuza bağlandım, ama telefon internete giremiyor. Sebebi ne olabilir?

  NOt: Ağ paylaşımını da aktifleştirdim.

 • Batuhan diyor ki:

  Cmd komutuyla dediğiniz gibi agi etkinlestirdim sonra denetim masasindan kurdugum agi bulup devredisi birak dedim simdi kendi modemime baglandigimda internet erişimi yok sinirli yaziyor bu durumu nasil duzeltecegim

  • F1R4T diyor ki:

   Merhaba kuruluna ağ bu duruma yer açmaz. Siz kurduğunuz ağı devre dışı bırakıcam diye ağ bağdaştırıcınızı kapatmışsınızdır. Oysa wifi dediğimiz sanal ağı kapatmaya gerek yok, başka ağa bağlanmanız yeterlidir. Herhangi bir şeyi devre dışı bırakmanıza gerek yok. Tekrar aktifleştirmeyi deneyiniz.

1 4 5 6