Windows 8’de Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Oluşturmak

Bilgisayarınızdaki wireless’ı diğer bilgisayarlarla paylaşmak adına açılmış bir konudur. Böylelikle internet paylaşımını açar ve diğer bilgisayarlara da internet vermiş olursunuz.

Öncelikle masaüstü veya dizüstü fark etmez, Windows 8 kuruluysa bu işlemi yapın. Windows’un diğer işletim sistemleri yüklüyse sizi böyle alalım:

 1. Windows 7
 2. Windows Vista
 3. Windows XP

Bu işlemi yapmak için 2 yol var (şimdiye kadar). Birincisi Komut İstemini (cmd) kullanarak, ikincisi de  internette bulunan 2-3 tane program sayesinde.

1. Yöntem: CMD (Komutlarla)

Öncelikle Başlangıç’a gelip “cmd” diye yazın. Resimdeki gibi karşınıza gelen programa sağ tıklayın ve aşağıdaki seçeneklerden yönetici olarak çalıştır deyin.

wireless-1

Programı açtıktan sonra “netsh wlan show drivers” diye giriyor ve enter’a basıyoruz. Sarıyla işaretli olan yerlerin “yes” olması gerek.

wireless-2

Ardından hemen bir tane wlan oluşturuyoruz. “netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=eren key=ereneren1“. Burada “ssid=”-ye karşılık gelen sizin wlan isminiz olacak. Ben eren yazdım, siz istediğinizi yazın. “key=”-e karşılık gelense wlan şifreniz olacak. Bunun içinse karakterlerin sınırı 8-63 olması lazım. Daha az karakterli bir şifreyi kabul etmeyecektir. Ben ereneren1 koydum siz değiştirebilirsiniz.

wireless-3

Eğer buraya kadar her şey tamamsa devam edelim. Wlan oluşturuldu. Ama henüz aktif değil. Aktif etmek içinse “netsh wlan start hostednetwork” diyoruz.

wireless-4

Burada da problem yoksa, artık internetiniz paylaşıma açıktır demektir. “WPA-2 kişisel” (personal) olarak açıldı. Ama bu komutta hata alıyorsanız, büyük ihtimalle wlan’ı devre dışı bırakmışsınızdır. O yüzden yeniden etkinleştirip deneyin veya wlan sürücüsünü çıkartıp takın. Bunda da çözüm olmazsa bilgisayarı kapatıp açın, sonra işlemlere devam edin.

 • Eğer kurduğunuz ağı durdurmak istiyorsanız: “netsh wlan stop hostednetwork” yazmanız yeterli.
 • Kurmuş olduğunuz wlan hakkında bilgi almak isterseniz: “netsh wlan show hostednetwork” yazmanız lazım.

Sadece son bir nokta kaldı. Kurduğunuz ağda internet paylaşımı açık değilse ağ bağlantılarımı kontrol etmeniz gerek. Aşağıdaki resmi aynen uygulamanız lazım.

wireless-5

 

Vidyolu Anlatım:

 

2. Yöntem: Programla

1. Yöntem ilk zamanlar da sorunsuzdu ancak yorumlar da gördüğüm üzere çoğu kişi sorun yaşamış bunun üzerine alternatif ve daha kolay yöntem arayışına girdim. Geçtiğimiz hafta iş yerinde benzer sorunu yaşayınca aşağıda linkini verdiğim programla sorunsuz bir şekilde Bilgisayardaki İnterneti Wifi Hotspot açarak sorunsuz diğer cihazlara sağlayabiliyoruz. Üstelik Windows 8.1, Windows 8 ve Windows 7 de sorunsuz çalışmaktadır…

virtual-router-plus

 

Yapmanız gereken işlemler çok basit,

 1. Programı çalıştırın
 2. SSID kısmına Wifi İsmini giriniz (Dilediğiniz şekilde isim verebilirsiniz.)
 3. Password kısmına bir şifre yazınız. (Wifi ye bağlanırken bu şifreyle giriş yapıcaksınız.)
 4. Shared Connection dan Wireless Network seçiniz (Bu da interneti hangi kanal ile paylaşacağınızı soruyor WİFİ seçmeniz gerekmekte.)

 

Programı bu adresten indirebilirsiniz..: https://www.dropbox.com/s/upnb7vmo7lw89em/Virtual-Router-F1R4T.com.rar (rar şifresi: www.f1r4t.com)

Soru ve sorunlarınız için yorum atabilirsiniz, hepsini tek tek okuyorum elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Kolay gelsin.

Yazar: F1R4T

Ey Ana! Eğer Oğlun Bir Asuman Aşkına Tutulmuşsa... Bırak Uçsun!

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar: 120 Yorum Yapıldı

 • Mustafa diyor ki:

  Merhabalar. Bir yakınımın bu yönde bir talebi oldu. Verdiğiniz ilk komutla baktım fips 140-2 mode no diyor diğeri yes diyor. no olduğu için diğerlerini denemedim. verdiğiniz virtual router plus ile de denedim ama seçeneklerinde sadece none ve ethernet var. wifi çıkmıyor. Ha bir de ağ simgesine tıkladığımda wifi yazısının yanında aç kapa olması lazım ama yok. Yani wifi açıp kaatamıyorum. Ne yapmam lazım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  • F1R4T diyor ki:

   Merhaba anladığım kadarıyla sizde WiFi sorunu mevcut. Bilgisayarınızda driver güncelleştirmesi yapmanızda fayda var.

   Wifi Sorununu hallettikten sonra program ile ağ kurabilirsiniz.

 • recep diyor ki:

  FIPS 140-2 MODE SUPPORTED:NO

  YAZIYOR NEDEN NE YAPMAM GEREKIYOR YARDIMCI OLUR MUSUN

 • ozan diyor ki:

  bilgisayarı kapatınca çalışıyor mu

  • F1R4T diyor ki:

   Hayır bilgisayarın açık olması gerekir, kapatıp-tekrar açıldığında ağın tekrar aktif edilmesi gerekmektedir.

 • hilal diyor ki:

  merhaba windows 8 kullanıyorum söylediğiniz programı yukledim ama calıstırmam için programı neyle acmam gerektigini soruyor seceneklerde mıcrosoft ofis windows player falan var hangisini sececegim acaba

  • F1R4T diyor ki:

   Merhaba,

   Programı sizle sıkıştırılmış paket yani bir winrar dosyası olarak sundum. Programı download ettikten sonra Winrar yazılımı kuruluysa arşivi klasöre çıkar seçeneğiyle içerisindeki EXE dosyasına ulaşabilirsiniz. EXE yi çalıştırarak programı kurup açabilirsiniz.

   Eğer Winrar yoksa dediğiniz gibi programı neyle açalım diye soru sorabilir. İnterntten ücretsiz sürümünü indirebilirsiniz Winrar’ın.

 • demir diyor ki:

  kurdum ama internet yok diyor ıp4v baglantısı ve IP4V baglantısında

 • Hasan Pulat diyor ki:

  ben progranı kurdum ama açtıgımda çalışmayı durdurdu diyor

  • F1R4T diyor ki:

   İşletim sisteminizle alakalı bir problem olsa gerek bende bir problem yaratmadı uzun süre kullandım hala arada sırada açarım.

 • Abdullah Yıldız diyor ki:

  Merhaba öncelikle teşekkür ederim. Windows 8.1 kullanıyorum dediklerinizi cmd üzerinden yaptım ama; ‘Grup veya Kaynak istenen işlemi gerçekleştirmek için doğru durumda değil.’Hatasını aldım ve ardından dediğiniz program zaten bende vardı ve onu denediğimde aynı hatayı o da verdi ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Abdullah Yıldız diyor ki:

   Son olarak bazı yorumlar da aynı hatayı alan arkadaşları okudum ama yönetici olarak çalıştırın demişiniz ancak yönetici olarak çalıştırmama rağmen o hatayı verdi ve oluşturduğum profili sildim programdan denemem karşın yine aynı hatayı veriyor (PC’de ki internet bağlantısını kablosuzdan alıyor.)

  • F1R4T diyor ki:

   Merhaba,

   Herşeye rağmen hala hata veriyorsa bu ekran kartınızla alakalı bir dürüm olabilir yorumlarda yazmıştım, bazı ekran kartlarında çalışmıyordu biz de arkadaşlarla oyun oynamak için kurardık bu ağı, bazı laptoplar da çalışırken bazılarında çalışmamıştım. Ekran kartı desteklemiyordur.

   Yorumunuz için teşekkürler, iyi günler.

  • Abdullah Yıldız diyor ki:

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Son olarak belki bilginiz vardır arkadaşımın Casper laptop’u var internet ağı wifi onda full çekerken bende 2 veya 3 çizgi çekiyor bunun sebebi nedir acaba ?

 • asdasd diyor ki:

  IP alınamadı yazıyor telefonda :(

1 5 6 7