Windows 8’de Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Oluşturmak

Bilgisayarınızdaki wireless’ı diğer bilgisayarlarla paylaşmak adına açılmış bir konudur. Böylelikle internet paylaşımını açar ve diğer bilgisayarlara da internet vermiş olursunuz.

Öncelikle masaüstü veya dizüstü fark etmez, Windows 8 kuruluysa bu işlemi yapın. Windows’un diğer işletim sistemleri yüklüyse sizi böyle alalım:

 1. Windows 7
 2. Windows Vista
 3. Windows XP

Bu işlemi yapmak için 2 yol var (şimdiye kadar). Birincisi Komut İstemini (cmd) kullanarak, ikincisi de  internette bulunan 2-3 tane program sayesinde.

1. Yöntem: CMD (Komutlarla)

Öncelikle Başlangıç’a gelip “cmd” diye yazın. Resimdeki gibi karşınıza gelen programa sağ tıklayın ve aşağıdaki seçeneklerden yönetici olarak çalıştır deyin.

wireless-1

Programı açtıktan sonra “netsh wlan show drivers” diye giriyor ve enter’a basıyoruz. Sarıyla işaretli olan yerlerin “yes” olması gerek.

wireless-2

Ardından hemen bir tane wlan oluşturuyoruz. “netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=eren key=ereneren1“. Burada “ssid=”-ye karşılık gelen sizin wlan isminiz olacak. Ben eren yazdım, siz istediğinizi yazın. “key=”-e karşılık gelense wlan şifreniz olacak. Bunun içinse karakterlerin sınırı 8-63 olması lazım. Daha az karakterli bir şifreyi kabul etmeyecektir. Ben ereneren1 koydum siz değiştirebilirsiniz.

wireless-3

Eğer buraya kadar her şey tamamsa devam edelim. Wlan oluşturuldu. Ama henüz aktif değil. Aktif etmek içinse “netsh wlan start hostednetwork” diyoruz.

wireless-4

Burada da problem yoksa, artık internetiniz paylaşıma açıktır demektir. “WPA-2 kişisel” (personal) olarak açıldı. Ama bu komutta hata alıyorsanız, büyük ihtimalle wlan’ı devre dışı bırakmışsınızdır. O yüzden yeniden etkinleştirip deneyin veya wlan sürücüsünü çıkartıp takın. Bunda da çözüm olmazsa bilgisayarı kapatıp açın, sonra işlemlere devam edin.

 • Eğer kurduğunuz ağı durdurmak istiyorsanız: “netsh wlan stop hostednetwork” yazmanız yeterli.
 • Kurmuş olduğunuz wlan hakkında bilgi almak isterseniz: “netsh wlan show hostednetwork” yazmanız lazım.

Sadece son bir nokta kaldı. Kurduğunuz ağda internet paylaşımı açık değilse ağ bağlantılarımı kontrol etmeniz gerek. Aşağıdaki resmi aynen uygulamanız lazım.

wireless-5

 

Vidyolu Anlatım:

 

2. Yöntem: Programla

1. Yöntem ilk zamanlar da sorunsuzdu ancak yorumlar da gördüğüm üzere çoğu kişi sorun yaşamış bunun üzerine alternatif ve daha kolay yöntem arayışına girdim. Geçtiğimiz hafta iş yerinde benzer sorunu yaşayınca aşağıda linkini verdiğim programla sorunsuz bir şekilde Bilgisayardaki İnterneti Wifi Hotspot açarak sorunsuz diğer cihazlara sağlayabiliyoruz. Üstelik Windows 8.1, Windows 8 ve Windows 7 de sorunsuz çalışmaktadır…

virtual-router-plus

 

Yapmanız gereken işlemler çok basit,

 1. Programı çalıştırın
 2. SSID kısmına Wifi İsmini giriniz (Dilediğiniz şekilde isim verebilirsiniz.)
 3. Password kısmına bir şifre yazınız. (Wifi ye bağlanırken bu şifreyle giriş yapıcaksınız.)
 4. Shared Connection dan Wireless Network seçiniz (Bu da interneti hangi kanal ile paylaşacağınızı soruyor WİFİ seçmeniz gerekmekte.)

 

Programı bu adresten indirebilirsiniz..: https://www.dropbox.com/s/upnb7vmo7lw89em/Virtual-Router-F1R4T.com.rar (rar şifresi: www.f1r4t.com)

Soru ve sorunlarınız için yorum atabilirsiniz, hepsini tek tek okuyorum elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Kolay gelsin.

Yazar: F1R4T

Ey Ana! Eğer Oğlun Bir Asuman Aşkına Tutulmuşsa... Bırak Uçsun!

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar: 183 Yorum Yapıldı

 • nisanur dedi ki:

  kusura bakmayın rahatsız ediyorum ama linkini attıgınız bu program çok başka bir program virtual router plus ı gezginlerden indiriyorum ama sıkıştırılmış klasör diyor bana yardımcı olabilir misiniz?

  • F1R4T dedi ki:

   Merhaba,

   Linkteki program doğrudur bir problem yok linkte. Ancak internette dosya paylaşımı yapılırken sıkıştırılır. Bu tarz arşiv dosyalarını açmak için bilgisayarınızda winrar isimli yazılım yüklü olmalıdır. İnternetten ücretsiz indirip kurabilirsiniz. Sonrasında bu .RAR uzantılı dosyaları açabilir ve içerisindeki yazılımları yükleyebilirsiniz.

   Kolay gelsin.

 • Ferdi dedi ki:

  Rahatsız ediyorum usta benim sorunum bu değil. Windows 8 kullanıyorum, şuanda bilgisayarımda hiçbir ağ görüntülenemiyor. Ama tp-lınk 721N internet usb’sini takdığım zaman bütün ağları görüntülüyor. Usb’yi takmadan bütün ağları nasıl görüntülüyebilirim? Sorunumu yanıtlarsanız memnun kalırım. İyi günler, kolay gelsin..

  • F1R4T dedi ki:

   Merhaba,

   Bu cihaz takılan bilgisayarda kablosuz ağ kartı görevi görmektedir. Bu sebeple bunu takınca internete bağlanabiliyorsunuz. Bu cihazdaki ayarlar yapılandırılmış ve otomatik modeme bağlanmanızı sağlıyor. Cihazı sötküğünüzde dahili Wireless kartınız var ise ve driverları kurulu ise Wifileri listeletip, dilediğiniz ağa bağlanabilirsiniz.

   Bilginize.

 • sdfgh dedi ki:

  abi bu açılmıyo ve wirar parola istiyo

 • ismail dedi ki:

  hocam interneti paylaşıyor ama biryere bağlanmıyor nerde hata yaptım?

 • kadir dedi ki:

  hocam bende 8.1 var tp link wifi usb adaptor kullanıyorum bir türlü paylaşım yapamadım paylaşımı açtığımda internet üzerinde sarı ünlem görünüyor bunu nasıl çözebilirim şimdiden tşk

 • dsthukftuk dedi ki:

  şifre olmuyor yanlış diyor

 • cemal karayaka dedi ki:

  sarı yerler no bende

 • Talha dedi ki:

  programı çalıştırdımızda gurup veya kaynak istenen işlemi gerçekleştirmek için doğru durumda deil diyor ne yapmalıyım

1 6