IBM Kartuşa 330 TB Veri Depolamayı Başardı!

IBM, yeni bir teknoloji ile karşımızda. Küçücük bir kartuşa 330 TB veri depolamayı başaran bilim insanları, bu sayede veri depolama sorunumuzu ortadan kaldıracak.

IBM ve Sony’nin Medya Depolama Çözümleri ekibinin iş birliğiyle yaptığı çalışma sonrasında yeni bir dünya rekoru kırılarak 330 TB sıkıştırılmamış veri manyetik bir diske yazılmayı başardı. Yalnızca bir insanın avucu kadar yer kaplayan manyetik kaset, şimdiye kadar en büyük depolama birimi olma rekorunu kırdı. Günümüze dek en büyük depolama birimi 330 milyon kitap kapasitesine sahip bir diskti. IBM’in yeni manyetik diski bu disk rekoru geçerek şimdilik dünyanın en büyük harddiski olma şerefini kucaklıyor.

IBM’in araştırma laboratuvarında imza atılan başarıya göre; kare yüzeyde düşen inç başına 201 GB büyüklüğünde veri depolanıyor. Japonya’da 2017 yılında gerçekleştirilen TMRC etkinliğinde inç başına 5 GB ve 7 GB maksimum seviyeleri görülmüştü ki, bu disk neredeyse 20 kat daha fazla depolama genişliğine sahip olunduğu anlamına geliyor.

IBM’in yeni başarılı diskini başta bulut teknoloji sağlayıcıları olmak üzere fazladan veri depolamasına ihtiyaç duyan tüm şirket ve son kullanıcıların seveceği kesin. Şu an için yalnızca prototip olarak üretilen diskin ilk defa ne zaman bir bilgisayarda çalışacağı ve tüketicilere ne zaman ulaşacağını söylemek için ise henüz oldukça erken.

IBM için bu rekorun bir ilk olmadığını da hatırlatalım. İlk defa 2006 yılında depolama rekoru kırmış inç başına 6.67 GB veri sığdırmayı başarmıştı. Bakalım yeni depolama canavarıyla ilgili ilerleyen günlerde nasıl gelişmeler yaşanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir