Jailbreak Yapanlara Apple’dan Resmi Uyarı

Geçtiğimiz günlerde açıklanan evasi0n iOS 6 ve İOS 6.1 JailBreak uygulamasının ardından, Apple’dan açıklama geldi. Yapılan açıklama, resmi bir uyarı anlamı da taşıyor.

Jailbreak-iDB-Icon

Apple destek sayfasında yer alan ifadelere göre JailBreak işleminin yol açtığı güvenlik açıklarına dikkat çekiliyor. Apple jailbreak ve türevi değişikliklerin iPhone, iPad ve iPod touch gibi cihazlarda kişisel verilere yapılan saldırılara vurgu yapıyor.

JB işlemi sonrası kararsızlık yaşanabilir diyen Apple, pek çok uygulamanın beklenmedik bir şekilde görevi sonlandırabileceği ve bu yüzden işinizin yarım kalabileceğini vurguluyor.

Ses kalitesinde düşüş ve data transferinin negatif etkilenebileceğini de uyarısına ekleyen Apple, telefon görüşmelerinde kalite kaybının ayrıca konuşmaların sonlanabileceğini söylüyor.

Sistem güncellemelerinden mahrum kalacak olan JB kullanıcıları, ayrıca yerleşik pek çok hizmetten de faydalanma konusunda sorun yaşayabilir. Özellikle iCloud gibi yazılımların çalışmasında sıkıntı olabilir.

Kısaca Apple, bu sorunlara ek olarak iOS üzerinde yapılacak yetkisiz modifikasyonun, firma ile son kullanıcılar arasında yapılan lisans anlaşmasına aykırı olduğunu açıkladı.

Apple, tek taraflı olarak iPhone, iPad ve iPod Touch’a servis kısıtlaması yapabilme hakkının, kendilerinde olduğunu özellikle hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir