Microsoft Google’dan Korkuyor mu?


 

Microsoft, son günlerde Google‘a gizlilik ilkeleri, Google Apps gibi konularda saldırarak bir pazarlama savaşına girdi. Ancak Microsoft, diğer önemli rakibi Apple‘a karşı oldukça sessiz ve hatta iPad için bir Microsoft Office uygulaması geliştirdiği söyleniyor. Peki Microsoft neden Apple’dan değil de Google’dan korkuyor?

 

 

 

1. Kurumsal yazılım: Google, Google Apps ile Microsoft’un temel işi olan kurumsal alanı hedef alıyor. Microsoft, en çok parayı artık Windows’dan değil İş Bölümü ve Sunucu & Araçlar Bölümü’nden kazanıyor. Apple, bu alanda kısa dönemli gelirler elde edebilse de Microsoft’u asıl tehdit eden, Google Apps.

2. Office paketi savaşı: Office, hem tüketiciler hem de kurumsal alan için Microsoft’un önemli bir gelir kaynağı. Google Docs ise direkt olarak Office’i hedef alıyor. Office, Google Docs karşısında pay kaybederse, kurumsal alanda da tercih edilebilir ve bu, Google Apps’in tercih edilmesine de neden olabilir.

3. Arama savaşı: Google, internette aramanın lideri konumunda. Microsoft ise hem internet, hem de mobil alanında aramada kendini hissettirmek istiyor. Dolayısıyla Microsoft, Bing‘i geliştirmek ve tanıtmak için ciddi miktarda paralar harcıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir