Microsoft Office 2013’ü Resmen Tanıttı

Microsoft, Office 2013’ü resmen tanııtı ve önizleme sürümünü indirmeye sundu. İndirin, deneyin!

Microsoft, akşam saatlerinde San Francisco’da yaptığı etkinlikle, Office paketinin yeni sürümünü, yani Office 2013’ü resmi olarak tanıttı. Bununla da kalmayan yazılım devi, Office 2013‘ün kullanıcı önizleme sürümünü indirmeye sundu.

Sunulan önizleme sürümünde Access, Excel, InfoPath, Lync, OneNote, Outlook, PowerPoint, Publisher ve Word bulunuyor. Ama bu kez bazı yazılımlar, Metro arayüzüne uyarlanmış biçimde karşımıza çıkıyor.

Microsoft, fiyat ya da tarih konusunda kesin bir bilgi vermiş değil. Tek bildiğimiz, Office 2013’ün Windows RT sürümünün, Microsoft’un tableti Surface ile birlikte geleceği. Ama bu konuda da bazı soru işaretleri var. Uzamanlara göre tabletlere gelecek olan sürüm debir önizleme sürümü olabilir. PC’ler için Office 2013’ün ise, 2013 yılının ilk çeyreğinde raflara çıkması bekleniyor.

Office 2013, hem geleneksel masaüstü uygulamalarına, hem de Metro uygulamalarına sahip bir paket olacak. Yayınlanan önizlemede Metro uyumlu olarak gelen iki uygulama var: OneNote ve Lync.

Şimdilik, önizleme sürümünde görülebilen yenilikler gerçekten umut verici. Örneğin artık PDF dosyalarınıWord dosyası olarak açabiliyor ve üzerinde dilediğimiz gibi değişiklik yapabiliyoruz. Yine Word dosyaları içerisine video gömmek de, Office 2013 ile mümkün.

Excel’in, 2013 sürümünde biraz daha akıllı bir uygulama haline geldiğini söylemek mümkün. Örneğin tekrarlanan girişlerde uygulama, kullanıcıya otomatik doldurma konusunda daha fazla yardım ediyor. Bir tablo oluşturacaksanız, girdiğiniz verilere en uygun tablo tipini de artık size önerebiliyor Excel.

PowerPoint’te yapılan en önemli yenilik ise, dokunmatik ekranlara büyük uyum sağlamış olması. Microsoft, PowerPoint 2013’ü geliştirirken, Windows 8’de de büyük önem verdiği dokunmatik ekran konusuna özel bir özen göstermiş.

Bir de hatırlatma: Office 2013, ne yazık ki Windows XP ve Vista altında çalışmayacak. Eğer Office 2013’ü kurmak istiyorsanız, Windows 7 veya Windows 8 kullanmanız şart…

Download: Office 2013 Customer Preview

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir