Windows 8.1 Final Sürüm İndirmeye Sunuldu!

Merakla beklenen Windows 8.1 güncellemesi sonunda Microsoft tarafından tüm dünyaya bedava sunuluyor!

Windows8.1-Pro_Update-Hazir-İndir

Windows 8 kullanıcılarının beklediği önemli tarih sonunda geldi ve saat 14:00 itibariyle Windows 8.1 güncellemesi Windows Store üzerinden tüm dünyaya kademeli olarak indirilmeye sunulmaya başlandı. Windows 8.1, çok büyük yenilkler getirmese de işletim sisteminde sıkça şikayet edilen bazı sorunları çözüyor ve önemli bazı noktalarda yenilikler yapıyor.

Windows 8.1’in getirdiği yenilikler arasında yeni entegre uygulamalar, Modern arayüzünde yapılan değişiklikler, direkt olarak masaüstüne ön-yükleme yapabilme, Bing ile güçlendirilen daha güçlü arama ve fazlası var. Windows 8’de kaldırılan Başlat düğmesi de bu güncellemeyle beraber geri dönüyor, ancak düğmeye tıkladığınızda Başlat menüsü değil Windows 8 giriş ekranınız açılıyor.

Windows 8.1’e güncellemek için Windows 8’li cihazınızda Windows Store’u açtığınızda görünen dev boyutlu Windows 8.1’e yükselt kutucuğuna tıklamanız yeterli oluyor.

Windows 8.1’in RTM sürümünü yükleyenler ise bugünden itibaren Windows Update üzerinden final sürüm güncellemesini almaya başladılar.

Not: Güncelleme kademeli olarak indirilmeye sunulduğundan Windows 8’li PC’nize veya tabletinize gelmesi hemen şimdi değil, önümüzdeki saatlerde de gerçekleşebilir.

 

Windows 8.1 için Facebook Uygulaması da Hazır!

Windows-8.1-Facebook-Application

Windows 8.1’in tüm dünyaya sunulmaya başlanmasıyla beraber önemli bir uygulama da Windows’a merhaba dedi.

Windows 8.1 için yayınlanan resmi Facebook uygulaması, sosyal devin web sitesine oldukça benzer bir arayüze sahip. Uygulama şu an için sadece Windows 8.1 RTM sürümü için yayınlanmış görünüyor. Windows 8.1’in final sürümünü yükleyenler ise uygulama resmileştiğinde onu yükleyebilecekler.

 

Windows 8’den Windows 8.1’e nasıl yükseltilir?

Windows-8-1-Install

Microsoft, Windows 8’li sisteminizi Windows 8.1’e nasıl yükseltebileceğinizi şöyle anlatıyor:

Windows 8.1 ve Windows RT 8.1 ürünleri Windows 8 ve Windows RT üzerine dayandırılmıştır ve size kişiselleştirme, arama, uygulamalar, Windows Mağazası ve bulut bağlantısında geliştirmeler sağlar, ayrıca Windows’tan beklediğiniz güvenlik ve güvenilirlik özelliklerine sahiptir. Hızlıdır ve çeşitli cihazlarda, özellikle de yeni nesil dokunmatik cihazlarda çalışacak biçimde tasarlanmıştır.

Bilgisayarınızda şu an Windows 8 veya Windows RT çalışıyorsa Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 sürümüne güncelleştirmek ücretsizdir. Önceki Windows güncelleştirmelerinin aksine, bu güncelleştirmeyi Windows Mağazası’ndan alırsınız.

 

1. Başlamadan önce

Windows 8.1 ve Windows RT 8.1 için sistem gereksinimleri neredeyse Windows 8 için olan gereksinimlerle aynıdır; bilgisayarınız zaten Windows 8 (veya Windows RT) çalıştırıyorsa çoğu durumda, ücretsiz Windows 8.1 (veya Windows RT 8.1) güncelleştirmesini alabilirsiniz.

Ancak başlamadan önce, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır.

Dosyalarınız, masaüstü uygulamalarınızı, kullanıcı hesaplarınız ve ayarlarınız sizinle birlikte gelir. Windows 8.1 ve Windows RT 8.1 bazı yeni yerleşik uygulamalarla birlikte gelir ve mevcut yerleşik uygulamalarınızdan bazılarını güncelleştirir veya onların yerine geçer. Mevcut Windows Mağazası uygulamalarınız sizinle taşınmaz, ancak güncelleştirme tamamlandıktan sonra, bu uygulamaların hepsini birden veya yalnızca istediklerinizi yeniden yükleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bu sayfanın Windows Mağazası uygulamalarınızı yeniden yükleyin bölümüne bakın.

Masaüstü uygulamalarınızı ve cihazlarınızı sizin yerinize kontrol ediyoruz. Güncelleştirme işleminin parçası olarak, mevcut masaüstü uygulamalarınızı ve bağlı cihazlarınızı kontrol ediyor ve onları güncelleştirmeye hazırlamak veya güncelleştirme sonrasında yeniden çalışmalarını sağlamak için neler yapmanız gerektiğini size bildiriyoruz. Çoğu durumda bir şey yapmanız gerekmez, birçok masaüstü uygulaması, cihaz (yazıcı gibi) ve ağ bağlantısı güncelleştirmeden sonra normal olarak çalışır. Sizi endişelendiren özel bazı masaüstü uygulamalarınız veya cihazlarınız varsa Windows Uyumluluk Merkezi‘nde bunların uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki oturum açmak için Microsoft hesabı kullanmayı düşünün. Windows 8 veya Windows RT oturumu açmak için zaten bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 oturumu açmak için de aynı hesabı kullanırsınız.

Kullanmıyorsanız Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 içinde bir Microsoft hesabı kullanmaya başlamanızı öneririz. Kısaca bu, kullanışlı ve yeni birçok Windows özelliğini bir arada tutan yapıştırıcıdır: Mağaza’dan uygulama indirme, ayar ve belgelerinizi bilgisayarlarınız arasında otomatik olarak eşitleme, fotoğraflarınızı istediğiniz yerden ulaşabilmek için buluta yedekleme ve birden çok e-posta ve sosyal ağ hesabındaki kişilerinizin tümünü Kişiler ve Posta uygulamalarında bir arada görme yeteneği bu özelliklerdendir.

Outlook.com, Xbox LIVE, Windows Phone veya Skype ile birlikte kullandığınız bir hesap zaten varsa Microsoft hesabınız da var demektir. Bunlardan birden fazlasını kullanıyorsanız hangi e-posta adresini kullanacağınızı belirlemede size yardımcı olabiliriz.

Güncelleştirme yüklenirken çalışmaya devam edebilirsiniz. İnternet bağlantı hızınıza ve bilgisayarınızın hız ve yapılandırmasına bağlı olarak indirme ve yükleme süreleri 30 dakika ila birkaç saat arasında değişebilir, ancak güncelleştirme arka planda yüklenirken bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sırada, bilgisayarınızın başından kalkmaya karar verirseniz siz dışarıdayken bilgisayarınızın otomatik olarak yeniden başlatılmasının gerekmesi durumunda çalışmanızı kaydedip önceden açtığınız uygulamaları kapattığınızdan emin olun. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra, güncelleştirmeler uygulanırken onu bir süre kullanamayacaksınız (20 dakika ile bir saat arası). Bu şama tamamlandıktan sonra, birkaç temel ayarı seçmenize eşlik edeceğiz ve ardından Windows gereken tüm son güncelleştirmeleri uygulamayı tamamlayacak.

2. Bilgisayarınızı hazırlayın

Yüklemeye başlamadan önce yapmanız gereken birkaç şey vardır.

Dosyalarınızı yedekleme. Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 sürümüne güncelleştirdiğinizde dosya ve uygulamalarınızın sizinle birlikte gelmesine karşın, Dosya Geçmişi’ni ayarlayarak önce dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olmak iyi bir fikirdir.

Dizüstü veya tablet bilgisayarınızı prize takın. Güncelleştirme tamamlanmadan gücün kesilmesi durumunda güncelleştirme düzgün yüklenmeyebileceği için bu süreç boyunca bilgisayarınızın prizde takılı olması önemlidir.

İnternet’e bağlanma. Gerekli değildir, ancak güncelleştirme tamamlanana dek bağlı kalmanızı öneririz. Kalmazsanız, kurulumu daha sonra tamamlamak için yeniden bağlanmanız gerekecek ve kurulum daha uzun sürecektir.

En son kritik ve önemli güncelleştirmeleri alın. Windows 8.1 yükleyebilmek için ihtiyacınız olabilecek bazı güncelleştirmeler vardır. Çoğu durumda, en son güncelleştirmeler Windows Update kullanılarak otomatik olarak yüklenir. Ancak otomatik güncelleştirmeleri açmadıysanız ve güncelleştirmeleri el ile denetlemeniz gerekiyorsa veya en son güncelleştirmelerin ne zaman yüklendiğine bakmak istiyorsanız bunu Windows Update’ten yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Windows Update: Sık sorulan sorular.

 

Kaynak: ChipTR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir