Windows 8.1 Ön İzleme Sürümü Yayınlandı!

Windows 8.1 Önizlemesi (Ayrıca Windows Blue olarak bilinir) 26 Haziran 2013 itibari ile güncelleme olarak Microsoft Mağazası üzerinden veya ISO imajı olarak Microsoft Web sitesinden indirilmeye sunuldu.

windows8.1-on-izleme-surumu

Windows 8.1 Önizlemesi ve Windows RT 8.1 Önizlemesi,Windows 8.1‘in final öncesi sürümleridir. Windows 8.1 Önizlemesive Windows RT 8.1 Önizlemesi, kişiselleştirme, arama, uygulamalar, Windows Mağazası ve bulut erişimi hizmetlerinde iyileştirmeler sunmaktadır. Şimdi gelin bu önizleme konusunda kafanızda oluşabilecek soruları cevaplayalım;

Aklınıza takılabilecek sorular;

 • Sistem gereksinimleri nedir?
  Windows 8.1 ÖnizlemesiWindows 8 ile aynı sistem gereksinimlerine sahip. AncakWindows RT 8.1 Önizlemesi, bilgisayarınızın 10 GB boş depolama alanına sahip olmasını ve Windows RT çalıştırıyor olmasını gerektirir.

 

 • Windows 8.1 Önizlemesi’ni Yerel Hesap ile deneyebilir miyim?
  Hayır. Windows 8.1 Önizlemesi‘ni kullanabilmek için bilgisayarınızda bir Microsoft hesabıyla oturum açmanız gerekir. Windows 8.1′in final sürümünde (Yıl sonuna doğru) Yerel Hesap oluşturma seçeneği kullanılabilir hale getirilecek.

 

 • Windows 8.1 Önizlemesi’ni yüklemeli miyim?Muhtemelen hayır!  Windows 8.1 Önizlemesi veya Windows RT 8.1 Önizlemesi yalnıza deneyimli bilgisayar kullanıcılarına yöneliktir. Önizlemesürümünü indirmeden önce, henüz geliştirme aşamasında olan bir yazılımı yüklemenin olumlu ve olumsuz yönlerini göz önünde bulundurmalısınız. Önizleme sürümünü yüklerseniz birçok yeni özellik denemiş olacaksınız ancak normalde karşılaşmayacağınız hatalarla da karşılaşabilirsiniz.Yalnızca aşağıdakilerin tümü sizin için geçerliyse önizlemeyi indirmeyi düşünmelisiniz:
  1. Bilgisayarı yedeklemek, sabit sürücüyü biçimlendirmek ve sıfırdan bir işletim sistemi kurmak sizin için çok kolaysa.
  2. Bilgisayar sorunlarını kendi başınıza gidermekten rahatsız olmuyorsanız.
  3. Yazılımı sık sık güncellemekten çekinmiyorsanız.
  4. Yükleme veya kurtarma medyasına sahipseniz ya da oluşturabilirseniz ve Windows 8.1 Önizlemesi‘ni test ettikten sonra önceki işletim sisteminizi nasıl geri yükleyeceğinizi biliyorsanız.

  NOT: Bir sürü sorunla karşılaştım. Gerçekten de sorunlarla baş edebilme yetinizin olduğundan emin değilseniz final sürümünü bekleyin.

 

 • Windows 8.1 Önizlemesi’ni denemenin riskleri var mıdır?EvetBilgisayarınız kilitlenebilir ve bazı önemli dosyaları kaybedebilirsiniz. Bilgilerinizi yedeklemeli ve önizlemeyi birincil ev veya iş bilgisayarınızda testetmemelisiniz. Ayrıca aşağıdakine benzer sorunlarla da karşılaşabilirsiniz:
  1. Virüsten koruma yazılımları ve güvenlik programları da dahil düzgün yüklenmeyen veya çalışmayan yazılımlar.
  2. Çalışmayan yazıcılar, video kartları veya diğer donanımlar.
  3. Şirket veya ev ağlarına erişimde zorluk.
  4. Bazı dosyalarınızın zarar görmesi.

  Yüklemeden önce önizlemeyi denemenin getirilerini ve risklerini dikkatlice düşünmelisiniz.

 

 • Windows 8.1 Önizlemesi’ni nasıl yükleyebilirim?Windows 8.1 Önizlemesi‘ni yüklemenin iyi yolu vardır: Windows Mağazasıaracılığıyla veya ISO ile.
  1. Windows 8 işletim sistemini önizlemenin sunulduğu 13 dilden birindeçalıştırıyorsanız önizlemeyi Windows Mağazası‘ndan indirmenizi önemle tavsiye ediyoruz.
  2. Mağaza‘dan yüklerseniz yükleme medyası oluşturamazsınız ve önizlemeyi doğrudan Windows Mağazası‘ndan indirmeniz gerekir.
  3. Windows RT çalıştırıyorsanız yalnızca Mağaza aracılığıyla güncelleme yapabilirsiniz.
  4. Windows 8 Enterprise çalıştırıyorsanız önizlemeyi ISO dosyasını kullanarak yüklemeniz gerekecektir.

 

 • Windows 8.1 Önizlemesi’ni yüklemek için ürün anahtarım olması gerekiyor mu?
  Windows 8.1 Önizlemesi’ni Windows Mağazası aracılığıyla yüklerseniz ürün anahtarına gerek yoktur. ISO‘yu indirirseniz bu ürün anahtarını girmeniz gerekir:NTTX3-RV7VB-T7X7F-WQYYY-9Y92F
 • Windows 8.1 Önizlemesi’ni kaldırabilir miyim?Önizlemeyi kaldırma imkanı yoktur. Ne var ki, sisteminizin tamamını fabrika ayarlarına dönecek biçimde geri yüklemek mümkündür.Bilgisayarınız Windows 8 kurulu olarak gelmişse bilgisayar yenileme özelliğini kullanarak cihazınızda Windows 8 işletim sistemini geri yükleyeme imkanınız olabilir.Kişisel dosyalarınız etkilenmez ancak bilgisayarınızda kurulu olarak gelmeyen uygulamaların yeniden yüklenmesi gerekir ve önizlemeyi kullandığınız sırada yüklenen uygulamalar Windows 8 Mağazası aracılığıyla sunulmayabilir. Bilgisayar yenileme hakkında daha fazla bilgi için bkz. Bilgisayarınızı geri yükleyin, yenileyin veya sıfırlayın

  Windows XP, Windows Vista veya Windows 7 çalıştırıyorsanız önizlemeyi kaldıramazsınız. Önceki işletim sisteminize dönebilmeniz için bilgisayarınızla gelenkurtarma veya yükleme medyasından (genellikle DVD medyası) yeniden yüklemeniz gerekir. Kurtarma medyanız yoksa Windows 8.1 Preview işletim sistemini yükledikten sonra, Windows’un eski sürümüne geri dönmek için bilgisayarınızın kurtarma bölümünü kullanamazsınız.

İndirmek için

64-bit Türkçe Windows 8.1 (x64) Önizleme Sürümü için tıklayın

32-bit Türkçe Windows 8.1 (x86) Önizleme Sürümü için tıklayın

Diğer diller için indirme bağlantıları için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir