Windows 8.1’de Ortadan Kalkan İşlevler!

Windows 8.1’de henüz hiçbir eksiklik hissetmediniz mi? İşte yakında hissedecekleriniz…

windows-8-1-performans-puani

Windows 8.1‘in Microsoft’un son işletim sistemine getirdiği yenilikler önemli olabilir. Ancak Windows 8.1’in birçok Windows 8 işlevini ortadan kaldırdığını veya değiştirdiğini biliyor muydunuz?  Örneğin sağ alttaki Wi-Fi simgesine tıklayınca açılan bölümde veri kullanımını artık göremiyorsunuz. Ancak aslında bu işlev kaldırılmış değil, sadece Bilgisayar ayarlarını değiştir > Ağ altından “Ağlar listesinde tahmini kullanımımı göster” seçeneğine tıklayarak etkinleştirmenizi bekliyor.

Bununla birlikte kaldırılan bazı işlevlerin yerini eşdeğerleri veya daha iyileri aldığından, onları özlemeyebilirsiniz. İşte Windows 8.1’in kaşla göz arasında yok ettiği işlevlerden bazıları.

 

Windows performans puanı

Windows Vista’dan itibaren bilgisayarımızın çeşitli bileşenlerinin performansını test ederek onun hız puanını elde edebiliyorduk. Ancak işlevin sunduğu puanların oyun geliştiricileri tarafından fazla kullanılmaması ve puanlama sistemindeki sorunlar, Microsoft’u pes ettirdi. Sonuç olarak  sisteminizin “Windows Experience Index” puanını arkadaşlarınızınkiyle karşılaştırmanız artık mümkün değil.

 

“Bilgisayarım” artık yok

Windows’ta yıllardır görmeye alıştığımız Bilgisayarım kısayolunun adı, artık “Bu bilgisayar“. Değişikliğin nedeni ise ismi bulut ve farklı platformlar üzerinden çalışanlara daha uyumlu hale getirmek.

windows-8-1-kitapliklar

 Kitaplıklar

Windows 8’de dosya gezginini açtığınızda varsayılan olarak görebildiğiniz Müzik, Fotoğraflar, Videolar gibi kitaplıklar artık varsayılan olarak gösterilmiyor. Kitaplıkları küçük bir ayar değişikliğiyle görünür hale getirmeniz ise mümkün. Ribbon > Görünüm > Gezinti Bölmesi > Kitaplıkları göster yolunu izlemeniz yeterli.

 

Mesajlaşma uygulaması

Windows 8.1’de Skype’ın ön plana çıkması, Microsoft’un mesajlaşma uygulaması “Mesajlaşma”nın tarihe karşımasına neden oldu. Windows 8’de anında mesajlaşma işlevlerine bu giriş ekranı kutucuğuna tıklayarak ulaşabiliyorduk. İşin iyi yanı bu uygulama, Windows Live dışında Facebook kişilerimizle sohbet etmemize de izin veriyordu. Ancak artık Xbox One, Outlook.com entegrasyonu sunan Skype’ı kullanmamız gerekiyor.

 

Otomatik kutucuk oluşturma

Windows 8.1, yeni yüklediğiniz uygulamaları giriş ekranınıza otomatik olarak eklemiyor. Uygulamayı bulabilmek için önce giriş ekranında aşağı ok düğmesine tıklayarak Tüm Uygulamalar ekranına gitmeniz gerekli. Çok sayıda program yükleyenler, bu değişikliği yerine bulacaklardır.

 

Masaüstü Skydrive

Bulut depolama ve eşitleme hizmeti Skydrive, Windows 8.1’le daha sıkı bir bütünleşme sunduğundan aracın masaüstü sürümü, Windows 8.1’den kaldırılmış bulunuyor.

  2Yorumlar

  1. caner   •  

    yani birader bi halta yaramaz w 8.1 diyosun.alısamadıgımız seyler gelcek.berbat bence.en iyisi w7.bende w8 var w7 çeviresim var ama bilmiyorum kararsız kaldım :///

    • F1R4T   •     Yazar

      Valla 1 seneyi geçti bende Windows 8 (win 8.1 değil!) pek çok sorunla boğuştum ama geri dönmek niyetinde değilim. Niye Windows 8.1 e geçmedim sorusuna ise gerçekten başlat menüsünü gereksiz buluyorum… Ayrıca son sürüm de daha büyük sıkıntılar beni bekliyordu şuan ki sistemde pek çok modifiye yaptım ve alıştım. Zaman meselesi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir