Windows 8 ‘in Refresh İşleviyle Başa Dönmek

Windows 8, “Refresh” özelliği sayesinde Windows’u baştan yüklemeyi çok kolay bir hale getiriyor. Refresh, uygulamalarınızı, Windows ayarlarınızı ve kullanıcı profilini de koruyor.

Windows 8, aynı zamanda sıfırlamaya yarayan “Reset” işlevini de sunuyor. Bu işlevi kullandığınızda Windows 8, tamamen temiz bir hale geliyor.

Windows 8’in Refresh özelliği nasıl çalışıyor?

Refresh özelliğini kullandığınızda işletim sistemi, teknik olarak baştan yükleniyor. Refresh işlemnin temel farkı ise verilerinizi, Windows ayarlarını ve Metro uygulamalarını otomatik olarak yedeklemesi ve işletim sistemi yüklendikten sonra bunları geri yüklemesi. Bu sayede ayarlarınız ve verileriniz aynen kalıyor, aynı zamanda temiz bir Windows elde etmiş oluyorsunuz.

Refresh’i kullanmaya Windows 8 düzgün çalışmadığında veya hiç çalışmadığında ihtiyaç duyabilirsiniz. Refresh, ağ ayarları, mobil genişbant ayarları, BitLocker ayarları, sürücü harfi atamaları gibi ayarları saklıyor. Ancak dosya türü ilişkilendirmeleri, görüntü ayarları ve Windows Güvenlik Duvarı ayarları varsayılanlara sıfırlanıyor. Böylece bu ayarların sorunun kaynağı olmadığından emin olabiliyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir