Windows 9 Preview Build 9364 İnternete Sızdı!

Windows Blue, kanlı canlı internete sızdı! İşte yeni nesil Windows’un sunacakları ve görüntüleri…

windows-blue_build_9364

 

Windows’un gelecek nesil versiyonu olduğuna inanılan Windows Blue’nun ilk sürümü Microsoft CEO’su Steve Ballmer’ın 57′nci yaş gününü kutladığı günde internete sızdı. Build 9364 olarak adlandırılan sürüm 15 Mart tarihinde derlenmiş ve şu anda dosya paylaşım siteleri üzerinden internete sızmış durumda. Bu sürüm Microsoft’un Windows 8′in üstüne ne gibi güncellemeler getireceği hakkında fikir vermesi açısından da önem taşıyor.

Winforum sitesi üzerinden sızan ekran görüntülerine göre şirket Başlat ekranını daha da büyütüp daha küçük boyutlu kutucuk seçeneklerini de sunmayı planlıyor. Aynı zamanda renk özelleştirmeleri noktasında da kullanıcılara daha fazla kontrolün sunulması amaçlanıyor.

windows-9_build_9364_start_screen
windows-9_build_9364_application

Microsoft Windows Blue’ya Snap Views olarak adlandırılan ve kullancıılara uygulamaları Windows 8 görünümü içinde yan yana görüntülemeyi sağlayan yeni bir görüntüleme modu eklemeyi planlıyor. İki farklı Windows 8 uygulaması bu modda ekranı yüzde 50-50 paylaşacak şekilde görüntülenebilecek. Ancak Microsoft dört farklı uygulamanın aynı anda, yan yana görüntülenmesi konusunda da kullanıcılara seçenek sunmayı amaçlıyor. Windows 8 tarzı alarm, ses kaydedicisi, hesap makinesi gibi uygulamalar bu yeni görüntüleme modunun avantajlarından faydalanacak gibi görünüyor. Ancak üçüncü taraf uygulama geliştiricileri de uygulamalarını Snap Views modunu destekleyecek şekilde optimize edebilecek.

windows-9_build_9364_settings

Windows 8 tarzı ayarlar ekranı için de bazı yeni seçenekler geliştiriliyor. Microsoft tablet kullanıcılarının değişiklik yapmak için masaüstü Denetim Masası görünümünü kullanmalarına ihtiyaç bırakmamak için yeni ayar seçenekleri ekleyecek gibi görünüyor. SkyDrive seçenekleri dikkat çekerken bu servise özel otomatik kamera yüklemeleri, cihaz yedeklemeleri ve dosyaları üzerinde de daha fazla kontrol sunulacak gibi görünüyor. Ayrıca varsayılan uygulamaları değiştirme ve uygulama boyutları hakkında bilgiler almayı sağlayan yeni bir uygulama ayarları bölümü de dikkat çekiyor.

windows-9_build_9364_internet_explorer

Microsoft, Charms olarak adlandırılan ve ekranın sağ kenarından görünen sütunda da bazı değişiklikler yapacak gibi görünüyor. Cihazlara özel Charm sütununda yeni bir “oynat” seçeneği ekleniyor. Bu, Windows 8′de bulunan oynatılacak cihazı seçme özelliğiyle benzerlik taşıyor. Paylaş Charm sütunu da uygulamalar içindeki ekran görüntülerini hızlı şekilde paylaşmayı sağlayacak yeni bir ekran görüntüsü seçeneği içeriyor. Bu arada Windows Blue’da dikkat çeken bir başka ayrıntı da Internet Explorer 11. Her ne kadar ekran görüntülerinden bu internet tarayıcısında ne gibi değişikliklerin sunulacağı anlaşılmasa da, yeni Windows sürümünde kullanıcıları yepyeni bir Internet Explorer’ın beklediğini anlayabiliriz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir