Yeni Uçucu Olmayan RAM’ler Geliyor!

PC’lerimize girmeye hazırlanan bu yeni RAM teknolojileri, bakın bilgisayarları nasıl değiştirecek!

yeni-ram-teknolojisi-geliyor

Bellekler ve depolama birimlerinin performansı arasındaki farkı azaltacak yeni çipler, bir sektör analistine göre PC’leri baştan aşağı değiştirebilir.

Coughlin Associates’ın kurucusu Tom Coughlin, yeni çiplerin tabletler gibi PC’lerimizi de “anında açmaya” izin verebileceğini söylüyor. Yeni katı-hal depolama teknolojilerinin önem kazanmaya başladığına değinen Coughlin, uçucu olmayan bellek teknolojisi MRAM‘lere ve resistif RAM‘lere değindi. Geleneksel bellek çipleri, bir ve sıfırları bellek hücrelerinde elektriksel yük yoluyla depoluyorlar. Magnetoresistive RAM (MRAM) ise manyetik yükten faydalanıyor. Resistif RAM’ler (RRAM) ise iki maddenin üst üste gelecek biçimde sıkıştırılmasıyla ve araya dıştaki katmanlardan farklı bir direnç sunan bir katman eklenmesiyle oluşuyor.

Coughlin, bu yeni teknolojilerin bazılarının yavaşça kullanım alanı bulmaya başladığını söylüyor.CES‘te Storage Visions konferansında konuşan Coughlin, büyük çip üreticilerinin yeni teknolojilere geçiş yapmaya başladıklarını söylüyor.

MRAM ve RRAM, güç kesildiğinde içeriğini koruyabildiğinden, PC’nizi açar açmaz kaldığınız yerden devam etmenizi sağlayabilir. Bunun yanında RRAM’in zaman içinde 20 kat daha hızlı yazma performansı sunacağı, 20 kat daha az enerji harcayacağı ve NAND flaş bellekten 10 kat daha dayanıklı olacağı söyleniyor.

Nikkei gazetesine göre Renesas, Hitachi ve Micron Technology, Japonya’daki Tohoku Üniversitesi’nde MRAM projesi üzerinde beraber çalışan büyük isimler arasındalar. Yeni bir şirket olan Crossbar ise Ağustos ayında RRAM üretmeyi planladığını söylüyor.

Coughlin, iki yeni teknoloji üzerinde de çalışmaların tamamlanmadığını, DRAM’in yerini almaları için yapılacak işler olduğunu, bunun yanında yeni çiplerin fiyatının düşmesinin gerektiğini vurguluyor.

 

Kaynak: ChipTR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir