Yeni Windows 10 Tanıtıldı!

Uzunca bir süredir beklenen Microsoft’un yeni işletim sistemi sonunda tanıtıldı. Windows 8 ve Windows 8.1’in ardından Windows 9 olarak geleceği düşünülen yeni işletim sisteminin adı Windows 10 olarak gelince herkesi ters köşeye yatırdı.

microsoft-ters-kose-yapti-windows-10

Windows 10’un ismi dışında çok daha farklı özellikleri barındırarak geleceğini de söylemeliyiz. Mesela Windows 10, Microsoft cihazların genelini kapsayan bir işletim sistemi olacak. Yani telefon için farklı, tablet için ayrı, PCiçin ayrı işletim sistemleri olmayacak.

windows-10-ekran-goruntusu-1

Genişletilmiş Başlat Menüsü 

Başlat menüsü, yeni sürümde sıklıkla kullanılan dosya ve fonksiyonları öne çıkaran, ayrıca kullanıcıya çok daha fazla özelleştirme olanağı sunan haliyle geri dönecek. Başlat menüsünün ve genel olarak son işletim sisteminin Windows 7’den farklı olmamasındaki en büyük sebep ise milyonlarca Windows 7 kullanıcısının yeni sisteme geçiş sürecini sıkıntısız atlatması olarak lanse edildi.

windows-10-ekran-goruntusu-2

Pencereli Uygulamalar

Yeni işletim sistemiyle birlikte kullanıcıların Windows 8’deki gibi masaüstünden çıkaran modern uygulamalar yerine daha doğal bir yapı gelecek: Task View. Bu şekilde kullanıcıların Windows deneyimini daha iyi bir şekilde yaşamaları planlanıyor. Yani bundan sonra Windows uygulamaları birer pencere ile çalışacaklar. Bu pencereleri yeniden boyutlandırılabilecek, taşıyabilecek, üzerinde bulunan uygulama çubuğu sayesinde bir tıkla minimize edebileceksiniz. Ayrıca Snap Assist denilen araç sayesinde tüm açık olan uygulamalar arasında geçiş yapıp onları görmek mümkün hale geliyor.

windows-10-ekran-goruntusu-3

CTRL V

Komut satırına yıllar sonra tekrar CTRL V ile yapıştırma özelliği geliyor. Bu özellik de Windows’un en dikkat çeken yanları arasında.

windows-10-ekran-goruntusu-4

Cihaza Özel Arayüz

Mesela klavye ve farenin bulunduğu bir bilgisayar kullanırsanız, Windows 10 size klasik bir masaüstü arayüzü sunacak. Fakat tablet kullanıyorsanız, işletim sistemi tablet moduna geçerek klavyeyi devre dışı bırakıp tamamen dokunmatik arayüze geçecek.

windows-10-ekran-goruntusu-5

 Dosyaları daha hızlı bulun

Dosya gezgini ile aradığınız dosyayı ve sıkça kullandığınız dosyaları çok daha hızlı bir şekilde bulabileceksiniz.

 Windows 10 ne zaman çıkacak?

Windows 10 adını taşıyan son işletim sistemi, 2015 yılının ortalarından itibaren kullanıcılarıyla buluşmuş olacak. Bu tanıtılan Windows henüz test aşamasında olduğu için, Microsoft Windows 10’u deneyen geliştiricilerin sistemdeki pürüzleri gidermesi beklenecek. İndirilmeye sunulacak olan Windows 10 Teknik Önizleme‘ye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir