Adobe Flash Player Resmen Öldü!

Bugün (15 Ağustos 2012) itibariyle Google Play üzerindenyeni kurulum için Flash indirilemeyecek. Adobe’un daha önce Android için artık yeni Flash oynatıcısı geliştirmeyeceğini açıklamasından sonra, artık yeni sistemkurulumlarında Flash’ı Google Play’de bulamayacaksınız.

Adobe, daha önceden Android 4.1 Jelly Bean için Flash Player üretmeyeceğini duyurmuştu ama eski Android sürümlerinin Flash Player kullanmaya devam edeceğini söylüyordu. Ama bu kararı bir adım daha öteye taşıyarak, artık Android sürümü eski dahi olsa Flash Player indiremeyeceksiniz.

Adobe Flash Player yazılımsal bir çözücü ve genel olarak Internet bağlantısına gereksinim duymakta, Internet bağlantısına gereksinim duymasa bile standart video formatlarına göre daha fazla işlem yaptığı için daha fazla enerjiye ve güce ihtiyaç duymakta. Mobil cihazların zayıf işlemcilerini düşününce(masaüstü bilgisayarlarındaki mimariye göre hâlâ çok zayıflar) bu oldukça mantıksız bir durumdu. HTML5′in teorik olarak web standartlarıyla oynatılabileceğini ve herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymayacağını düşündüğümüzde iş yükü de hafifliyor, Flash Player daha da mantıksız hale geliyor.

Tartışmalar Apple’ın iOS cihazlarda Flash desteklemeyeceğini duyurmasıyla başlamıştı. Hala yüzlerce video ve oyun başta olmak üzere Flash uygulaması bulunsa da, Apple’ın bu kararı neredeyse tüm mobil uygulamalarda Flash geliştirmenin önünü tıkamıştı.

Hatırlatmakta fayda var, HTML5 halihazırda oturmuş bir dil/standart değil ve tahminlere göre 2014 yılında ilk kararlı sürümü ortaya çıkacak. Henüz hazır olmayan bir dil bile Adobe Flash Player’ı gereksiz kılıyorsa, Flash Player’ı Android’in kozu olarak da görmek oldukça saçma olur.

Eğer mevcut Flash Player’ınız varsa, güvenlik açıkları vb. sorunlarda Adobe güncellemelerini görecek olsanız da, mobilde Flash’ın resmi ölümü gerçekleşti diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir