Android 4.1 Jelly Bean’deki Yenilikler

Android’in yeni sürümü Jelly Bean, dün akşam başlayan Google I/O etkinliğinde tanıtıldı.Android 4.1 Jelly Bean, arayüz performansında, uyarıların gösterilmesinde önemli geliştirmeler getirecek. Bunun yanında yeni bir işlev olan Google Now, bulunduğunuz yere ve takviminize göre size faydalı gerçek zamanlı bilgiler sunuyor.

Google Now ile gerçek zamanlı bilgiler

Jelly Bean’in en dikkat çekici yeni işlevlerinden olan Google Now, hayatınızda sizin için önemli olan konular hakkında güncel bilgiler sunuyor. Örneğin takviminizde yaklaşan bir etkinlik varsa, Google Now nasıl seyahat edeceğinizi buluyor, etkinliğe bu ulaşım yoluyla ne kadar sürede gidebileceğinizi hesaplıyor ve çıkmanız gerektiğinde sizi uyarıyor. Toplu taşıma araçlarını kullanmanız halinde, doğru durakta ineceğiniz zaman bile hesaplanıyor.

Bunun yanında siz sokakta yürüdükçe ilgi alanınıza giren restoran ve barlar gösteriliyor, hatta menülerdeki dikkat çeken içerikler de size söyleniyor. Tuttuğunuz spor takımının maçlarının sonuçları ve fazlası da Google Now tarafından size sunuluyor. Google Now, zaman içinde siz onu kullandıkça daha akıllı hale geliyor.

Knowledge Graph ile daha iyi arama sonuçları

Knowledge Graph akılı arama işlevini mobil aramaya getiren Google, Jelly Bean’de arama arayüzünü oldukça geliştiriyor. Bir kişi, yer veya Google’ın algılayabildiği başka bir şey arattığınızda size bu şey ile ilgili bir kart gösteriliyor. Hava durumunu arattığınızda önünüze bir liste değil birçok hava durumu bilgisi içeren bir sayfa geliyor. Ekranı aşağı kaydırarak bu “kartı” geçmek ve normal arama sonuçlarına ulaşmak mümkün oluyor. Aramayı sesinizle yaptığınızda cevap size sesli olarak okunuyor.

Jelly Bean’deki sesli tanıma artık daha hızlı ve sizi daha iyi anlıyor. Sesin eskisine göre robot hissi vermediğini de söylemeliyiz.

Uyarılar genişletilebiliyor

Jelly Bean’deki uyarılar, genişletilebiliyor. Bu sayede belirli bir uyarı hakkında uyarı bölmesinden ayrılmadan daha fazla bilgi edinmek mümkün oluyor. Örneğin Google+‘da paylaşılan bir fotoğraf, uyarı merkezinden görüntülenebiliyor ve +1’lenebiliyor. Veya kaçırdığınız bir arama, kişi resmiyle ve bir geri arama düğmesiyle beraber gösteriliyor. Gmail mesajlarının gövdelerini uyarı merkezinde görmek mümkün olabiliyor.

Varsayılan olarak en üstteki uyarı genişletilmiş olarak gösteriliyor. Siz bu uyarıyı dışarı taşıdığınızda sıradaki uyarı genişliyor. Listedeki diğer uyarıları genişletmek için iki parmağınızla kaydırma hareketini kullanıyorsunuz.

“Tereyağı Projesi” ile arayüz daha hızlı

Android’in zaman zaman gecikme yaşatan ve tepki süresi çok da harika olmayan arayüzü, Jelly Bean’de değişiyor. Google, “Project Butter” adını verdiği bir girişim ile dokunmatik tepki süresini geliştiriyor. Google’ın bu geliştirme için kullandığı tekniklerden bir tanesi, siz ekrana dokunur dokunmaz CPU’nun hızlandırılması.

Sesli komutlar artık çevrimdışı da çalışıyor

Jelly Bean’de sesinizi metne dönüştürmek için artık bir internet bağlantısına ihtiyacınız yok. Ses tanıma özelliği artık telefonunuz üzerinde, tamamen çevrimdışı olarak gerçekleştirilebiliyor.

Kamera uygulamasına yeni hareketler

Kamera görünümünde sola kaydırarak fotoğraflarınızı görebiliyor, çimdikleme hareketi ile fotoğraflarınızı bir film şeridi görünümüne sokabiliyorsunuz. Yukarı sürükleme hareketi ile fotoğrafları kolayca silebiliyorsunuz.

Giriş ekranı widget’ları otomatik olarak boyutlandırıyor

Giriş ekranı, yeni bir widget eklemek istediğinizde ve bu widget için yeterli bir alan olmadığında simgelerinizi otomatik olarak yeniden düzenliyor ve widget’ı boyutlandırıyor. Böylece widget, tam olarak ekranınıza sığıyor.

 

Kaynak: ChipTR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir