IPv6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnternetin geleceği için en önemli adım atıldı, IPv6’ya geçildi! Peki ama bu ne anlama geliyor?

IPv4’ün kısıtlamalarını ortadan kaldıracak IPv6, sonunda resmen devreye girdi. Yaklaşık 20 yıldır geliştirilen IPv6, internetin temeli halini alacak. Peki IPv6 bizler için ne ifade ediyor?

Bu sorunun ilk ve en önemli cevabı, IPv4‘ün IP adreslerinin bitmiş olması. IPv4, sadece 4.3 milyar adrese sahip. Bilgisayarların, tabletlerin, konsolların ve daha birçok cihazın internete bağlandığını düşündüğümüzde bu miktar elbette yeterli değil. IPv6 ise 128-bit adresleri kullanıyor ve10^36 adrese sahip. Bu, “340 trilyon trilyon trilyon” IP adresine denk geliyor.

 

IPv6 ile her cihaz, kendi eşsiz, herkese açık IP adresine sahip olabilir hale geliyor. Şu an ev ve küçük iş yerleri, internete sadece tek bir IP adresiyle çıkıyorlar. Ancak ZyXEL yetkilisi Tri Nguyen, tüm cihazların herkese açık ağdan erişilebilir hale geleceğini, böylece ev otomasyonu, dosya paylaşımı, çevrimiçi oyunlar, p2p programları ve diğer uygulamalar için router’da karmaşık ayarlar yapmaya gerek olmadan yönetimin kolaylıkla yapılabileceğini söylüyor.

Peki IPv6’ya geçmek için acele etmeli miyiz?

Bugün internete bağlı cihazların çoğu IPv6’yı desteklemiyor. Çift yığın teknolojisi ise IPv4 cihazlarının gelecekte de desteklenmesini sağlıyor. Dolayısıyla IPv6’ya geçiş için acele etmeye gerek yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir