Apple ve IBM’den Dev İş Birliği

Mobil cihazların kurumsal kullanımında dönüşümü gerçekleştirmeyi hedefleyen Apple, MobileFirst for iOS Platformu için IBM ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladı.

IBM-Apple-Partnership

Kurumsal iş çözümleri ve bilgisayar denildiğinde akla gelen ilk firma olan IBM, Apple ile özel bir anlaşmaya imza attı.
Apple tarafından resmi olarak bir basın bülteni ile duyurulan ortaklık,  Apple cihazlarının, yani iOS işletim sistemli cihazların, iş ortamında daha da fazla yaygın olarak kullanılmasını sağlamak olacak.

Apple CEO’su Tim Cook ve IBM CEO’su  Ginni Rometty’nin bir araya gelerek dünyaya duyurduğu anlaşmayla birlikte, iOS cihazlarının iş hayatında daha fazla kullanımına yönelik bazı adımlar atacak. Bugüne dek iş çözümleri anlamında içerisindeki bazı uygulamalarla iş hayatına giren Apple, iOS işletim sistemleri ile aslında bireysel son kullanıcıları hedefliyordu. Şimdi de Apple, IBM ile yaptığı işbirliği neticesinde yeni bir kulvara girerek, iPhone ve iPad cihazlarının iş hayatında daha da aktif olarak kullanım alanı bulmasını sağlamayı hedefleyecek.

IBM ve Apple iş ortaklığı sonucunda ortaya iPhone ve iPad ile çalışacak olan yeni kurumsal çözüm uygulamaları çıkacak. Ayrıca IBM bulut bilişim servisi, iOS için optimize edilerek cihaz yönetimi, güvenlik ve analiz için entegre edilecek.  AppleCare ise, kurumsal ihtiyaçlara göre destek verebilir bir hale getirilerek bu alanda önemli bir adım atılacak.

Bir hayli kapsamlı olan, Apple ve IBM’in arasında bir kazan-kazan ilişkisi yaratan anlaşmanın sonuçlarının güzel olacağı aşikar. Apple’ın böylesi büyük bir amaç için çıktığı yolda yanına IBM gibi işinin ehli bir firmayı alması da büyük avantaj olarak nitelendirebiliriz. IBM, dünya çapındaki müşterilerine bundan sonraki süreçte sunacağı iş çözümleriyle birlikte iPhone gibi cihazları da satabilecek. Bu da Apple için, büyük kurumsal müşterilere IBM aracılığıyla ulaşacağı ve çok adetli satışlar yaparak, cihaz yaygınlığını artırabileceği bir fırsat olarak yeni kapılar açacak.

Kurumsal çevrelerde yakında çok daha fazla iPhone ve iPad görürseniz şaşırmayın. Apple ve IBM, büyük veri ve iş analitiği uygulamalarını ofis dünyasına taşımak için dev bir iş birliğine imza attı. Anlaşma kapsamında IBM’in büyük veri ve analitik alanındaki teknolojileri, bir dizi iş uygulaması ile MobileFirst for iOS adı altında  iPhone ve iPad‘e taşınacak.

IBM-Apple

Çalışanı olduğum IBM firmasının IT sektöründe özellikle kurumsal alanda olan başarısını yine kurumsal alanda Mobile sektörü için attığı bu büyük adım, eminim her iki büyük firma için çok yararlı olacaktır. Umarım ki IBM Şirket çalışanlarına da iOS Tablet veya Telefon sağlar 🙂

  2Yorumlar

  1. Serkan   •  

    Kaptanım bedavaya telefon mu gelecek diyorsun ? 😛

    • F1R4T   •     Yazar

      Anlaşmadan kendime pay çıkardığım tek şey o 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir