Windows 9 Görüldü! İşte Windows Threshold Update

Windows 9 olarak karşımızıa çıkması beklenen Windows Threshold Update ile alıştığımız Windows arayüzüne benzer bir arayüzüne ve çok daha fazlasına kavuşuyoruz. İşte ilk görüntü ve detaylar…

windows-9-arayuz

Windows 9‘un adı henüz belli değil ama geliştirildiği projenin ismi Threshold Update. Bununla birlikte bir değil birden çok platforma güncelleme geliyor. Microsoft’un genel bir yenilik çalışmasından ve yeni yazılımlarını tanıttığı isimden bahsediyoruz. Microsoft’un bugüncellemeler zinciriyle birlikte Windows işletim sistemini de yenilemesi bekleniyor. Malum, Windows XP ve Vista günlerinden sonra Service Pack kavramı ortadan büyük ölçüde kalktı. Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemleri daha önceki işletim sistemlerinin aksine piyasaya çıkar çıkmaz sorunsuz  bir şekilde kullanıma hazır yazılımlar olarak dikkat çekti.

Bununla birlikte Microsoft’un Windows 8 arayüzünde yaptığı değişiklik masaüstünde eski alışkanlıklarını bozmak istemeyen kullanıcılar tarafından kabul görmedi. Mobil aygıtlar ile masaüstü bilgisayarların arayüzünü buluşturmayı amaçlayan, önce Metro daha sonra ise Modern olarak adlandırılan Windows 8 arayüzü, Windows 8.1 ile birlikte tekrar Başlat tuşuna kavuştu. Tabletler üzerinde kullanımı yaygınlaşan Modern arayüz, pek çok eski Windows kullanıcısı tarafından klasik arayüze göre daha az kullanıldı. Microsoft da bunu göz önüne alarak gelecek işletim sistemi olan Windows 9′da Modern ve Klasik arayüzleriyeniden ele alıyor.

Microsoft’un yeni CEO’su Satya Nadella‘nın başa gelmesiyle birlikte bu çalışmalar hız kazandı. Cep telefonları, tablet bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, AIO’lar, masaüstü bilgisayarlar ve akla gelen her türlü farklı ekran boyutunda, dokunmatik ve klasik kontrol biçimlerinde ideal kullanım sunan Windows işletim sistemi deneyimi üzerinde pek çok farklı detay üzerinde uzun soluklu çalışmalar yapıldı. Bunun sonucunda tablet arayüzünde “Modern” standart olarak görüntülenecek ve büyük ekranlı aygıtlarda “Klasik” standart olarak görüntülenirken, Modern arayüz arkaplanda kalacak. İsteyen istediği arayüzde çalışabilecek. Bazı kaynaklar klasik arayüzün kapalı olacağını belirtiyor ancak henüz Alpha aşamasında olan Threshold’da pek çok detay değişime açık durumda.

Kullanıcı arayüzünde grafiklerin yenilendiğini ve Windows 7 ile Windows 8′den bariz şekilde ayrıldığını görebilirsiniz. Ayrıca görev çubuğu da çok daha işlevsel hale getiriliyor. Burada yer alan ikonlar etkileşimli yani Modern arayüzdeki gibi Live Tile özelliğine sahip olacak. Diğer işlevler henüz açıklanmasa da üretkenliği arttıracak detaylar üzerinde çalışıyorlar.

Henüz Türkiye için heyecan verici bulmasak da Microsoft’un sanal asistanı Cortana da görev çubuğunda yer alacak. Cortana, Windows Phone kullanıcılarının alışık oldukları bir asistan ve neyse ki o eski Microsoft ataçından çok daha zeki.

Peki başka neler var? Modern arayüzde çalışan uygulamaların artık yeni Windows 9 Klasik arayüzünde de çalışması bekleniyor. Masaüstü modunda çalışırken görünümleri, açma kapama tuşları daha kolay erişilebilir, daha klasik olacak. Windows pencerelerinde alıştığımız ve aradığımız öğelerin devamlı görünüp görünmeyeceği, imleç üzerine geldiğinde mi açılacağı henüz Alpha sürümü olduğundan netleşmemiş durumda.

Son olarak şunu söyleyebiliriz, Microsoft Windows 9′da insanları işletim sisteminin arayüzünü kullanmak ve eski işletim sistemlerini değiştirmek isteyecek kadar kullanışlı, verimli ve estetik yapmak için çalışıyor. Başarıp başaramayacaklarını ise bekleyip hep birlikte göreceğiz.

windows-9-goruldu

Kaynak: technopat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir