Microsoft Flight Simulator Nedir ? Ne Değildir ?

Microsoft Flight Simulator, Microsoft firması tarafindan Windows işletim sistemi için hazırlanmış bir uçuş simülatörüdür. Bilgisayar-Eğlence sektörünün en eski ve en başarılı ürünlerinden birisidir.

Flight Simulator’ün ilk sürümü Bruce Artwick tarafından Apple II için geliştirilmiştir. Ardından Microsoft tarafından satın alınan Flight Simulator, ilk etapta Mac OS ve MS-DOS için geliştirilmeye devam edilmiş, ardından yalnızca Windows için geliştirilmistir. Günümüzde Microsoft Flight Simulator en başarılı ve on binlerce kullanıcısı olan bilgisayar oyunlarından birisidir denilebilir. Çünkü, Microsoft Flight Simulator adından da anlaşılacağı gibi bir simülatördür. Dolayısıyla oyun kategorisinde değerlendirilmesi bir bakıma doğru değildir. Bu programı oyun kategorisinden çıkartan en büyük etken ise “gerçekçiliği” dir.

Microsoft Flight Simulator programının günümüze kadar yapılmış birçok sürümleri mevcuttur. Öyle ki, dünyada art arda serisi çıkartılan başka bir simülasyon programı yapılmamıştır. Çevrimiçi (online) olarak da kullanılabilen Microsoft Flight Simulator bugün üyeleri on binleri bulan kullanıcı kitlesine sahiptir. Eğer siz de bu on binler arasında yer almak ve uçuş deneyimini olabildiğince gerçekçi yaşamak isteyenlerdenseniz, Microsoft Flight Simulator programını satın alabilir ve iyi konfigüre edilmiş bir PC üzerinde birtakım üyelik işlemlerini de yaparak uçuş öğrenimine başlayabilirsiniz. Zira, Microsoft Flight Simulator bir oyun olmadığı gibi, gerçek bir uçak kullanma teorik bilgisini de gerektirmektedirMicrosoft Flight Simulator, bir oyun sınıfında sayılamayacak kadar gerçekçi, ciddi ve bilgi gerektiren bir uğraşıdır. Dolayısıyla bu simülasyondan alacağınız keyif de, bilgi ve becerinizin artmasıyla çoğalacaktır.
Microsoft Flight Simulator dünyasına yeni katılan birinin bilmesi gereken en önemli şey, bunun bir oyun olmadığı ve gerçek hayatta olduğu gibi birçok prosedüre bağlı kalınması gerektiğidir. Şöyle ki; çevrimiçi (online) olarak yaptığınız bir uçuş esnasında hava trafiğini tehlikeye sokacak davranışlar, örneğin: İniş izni verilmeden piste yapacağınız bir iniş, lisansınızın (üyeliğinizin) iptal olmasına neden olabilir. Bu hobide üyelik işlemleri ve diğer aktivitelerde ücret giderleri yoktur. Maddi olarak ne bir para harcanır, ne de kazanılır. Tek kazancınız, yaptığınız gerçekçi uçuşlardan alacağınız keyif ile camiada kazanacağınız prestijin hazzıdır.

Minimum System Requirements
OS: Windows XP/Vista
Processor: Pentium 3 @ 1 GHz or Athlon Equivalent
Memory: 256 MB (512 MB for Vista)
Video Memory: 32 MB with Pixel Shader 2.0 Support
Sound Card: DirectX Compatible
DirectX: 9.0c
Keyboard & Mouse
DVD Rom Drive

Recommended System Requirements
OS: Windows XP/Vista
Processor: Pentium 4 @ 2.4 GHz or Athlon Equivalent
Memory: 512 MB
Video Memory: 256 MB (nVidia 6800 or later)
Sound Card: DirectX Compatible
DirectX: 9.0c
Keyboard & Mouse
DVD Rom Drive

FSX(0).png
FSX(1).png
FSX(3).png
FSX(4).png
FSX(5).png
FSX(6).png
Resimlerin hepsi bana aittir. (THY013)

  2Yorumlar

 1. Ozan Ceylan   •  

  Merhaba fsx’i kendi bilgisayarimda çevrimiçi olmadan internetsiz oynayabilir miyim? Cevabınız evet ise bu oyunu temin etmekte bana yardımcı olabilir misiniz? Selâmlarımla Ozan.

  • F1R4T   •     Yazar

   Merhaba Ozan,

   FSX’i Oyun kategorisine almıyoruz öncelikle bunu belirtmek isterim. Evet FSX’i Internet olmadan kullanabilirsiniz. Internet sadece multiplayer uçuşlar için gerekli. İstediğiniz uçuşu internet olmadan da yapabilirsiniz.

   Bu simulator’u edinme konusunda ne yazık ki link paylaşamıyorum. Ancak hala bir takım sitelerde sağlam linkler mevcut. Bu sitelerden edinebilirsin. MS Flight Simulator X (2 DVD) + MS Flight Simulator X Acceleration Pack (1 DVD) şeklinde edinmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca bir service pack vs. kurmanıza gerek kalmayacaktır.

   İyi günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir