Nedir Bu Adil Kullanım Kotası (AKK)

Adil Kullanım Kotası Nedir?

Öncelikle hepimizin kullanmış olduğu internet paketleri ve servis sağlayıcıları birbirinden farklı olabilir. Yani benim servis sağlayıcım TTNET iken, senin servis sağlayıcın SuperOnline veya SmileADSL olabilir. Bunun yanında bir servis sağlayıcısının birden fazla kişiye-kuruma hitap etmek için oluşturduğu internet paketleri de mevcuttur, bu yol ile bir çok müşteriye hitap edebilirler.

Günümüzde hepimiz internete bir sunucu üzerinden bağlanırız. Genelde bir ilde bir kaç tane büyük sunucu vardır. Fakat her ilçede ufak ufak bir kaç sunucu vardır. Bizler oturduğumuz eve yakın olan evler ile birlikte aynı sunucuyu kullanırız. Kullandığımız sunucuda genellikle bir kaç gigabit hızında internet bağlantısı olabilir. Fakat bu internet bağlantısını aynı anda bir kaç yüz kişi kullanırsa ortalama internet hızı düşebilir. Hele bir de herkesin internetten dosya indireceğini düşünürseniz internetiniz felç olabilir.

Tüm bu paketlerin, servis sağlayıcılarının bir ortak noktası vardır : “Adil Kullanım Kotası”. Peki nedir bu adil kullanım kotası?

Adil kullanım kotası temelde sunucunun internetini sömürmemeniz için uygulanan bir yöntemdir. Yani bir sunucuya aşırı yüklenmenizi engellemek amacıyla çıkartılmış bir şeydir. Şimdi sizin internetinizin hızlı olduğunu kabul edelim, internetinizin hızlı olduğunu bilen arkadaşlarınız sizlere oyun, film isimleri verdiler ve bunları indirmenizi söylediler. Siz de internet hızınıza güvendiniz ve tüm bu filmleri, oyunları, müzikleri indirdiniz ve indirmeye de devam ediyorsunuz. Sizin gibi 100 tane internet kullanıcısının da aynı sunucuya bağlı olduğunu düşünürsek diğer internet kullanıcılarının internet hızları düşecek, tabiri caizse felç olacaktır. İşte siz internet hızınıza güvenseniz bile bu kadar dosyayı bir ayda indirmemeniz için size belirli bir kota verilir, siz bu kotayı aştığınız zaman internet hızınız en alt seviyeye çekilir ve ay sonuna kadar bu hızda kullanırsınız. Bunun sonucunda siz de pişman olur, hıncınızı klavyeden alırsınız ve size yeni bir klavye gerekebilir.

Ancak bu sistem ülkemiz de henüz tam oturmadı sanırım ki ben 2 aydır sürekli ilk haftadan Adil Kullanım Kotasını aşmama rağmen hızım da düşüş yaşamadım. Ancak ayın 20’sin de hızımın düştüğüne şahit oldum. Bu ay da henüz 2. gün 50 GB’lık Adil Kullanım Kotasını geçmeme rağmen hızım da bir düşüş olmadı. Bu yüzden tam gaz indirmeye devam ediyorum. Geçen ay gibi ayın 20’sin de 200 GB Kota yapmış olurum 🙂

Herkese iyi AKK’ler dilerim 🙂 Şunu unutmayın 50 GB’lık kotayı geçip de TTNET’i her hangi bir sebepten dolayı aramayın. İşlemler sırasında hızınız otomatik düşürülebiliyor. Ben şuan sık sık kesilmeler yaşıyorum ama müşteri hizmetlerini aramaya çekiniyorum 🙂

  2Yorumlar

  1. Uğurcan Gürşen   •  

    Bu uygulamanın yüzünden 2 haftadır ayın başını bekliyorum,yarın sömürücem interneti olmuyo böyle arkadaş 🙂

  2. MakaleYazari   •  

    Yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum 1 kere bile düşüş görmedim. Bu adil kullanım kotası beni teğet geçiyor sanırım (:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir