RAW Formatına Dönüşen Diskler de Veri Kurtarma

Bir çok kez yaşamış olduğum bu hard diskin RAW isimli dosya formatına dönüşmesi olayını en son dün abimin laptopun da oluştu. Evdeki tek bilgisayarcı olaraktan iş başa düştü gece vakti uğraştığım yöntem de eskilere nazaran farklı bir yöntemle veri kurtarma işlemi yaptım… Öncelikle belirtmek isterim. Benden bu tür şeylerle uğraşmak yerine program isteyen arkadaşlarım oldu bu sebeple daha önce de deneyip başarılı olduğum programların isimlerini de sizlerle paylaşmak istiyorum;

 • GetDataBack (NTFS/FAT)

 • Active File Recovery

Bu programlarla da verilerinizi kurtarabilirsiniz. Tabi bunun garantisini vermiyorum ancak bizzat kullanıpta başarıya ulaştığım programlardır, üstelik pek çok recovery programını da denedim ancak yukarıdakiler kadar başarılı olamadı.

Bunun yanında küçük bir ipucu; benim verilerim önemsiz ancak RAW formatına dönüşen diskimi biçimlendirip eskisi gibi kullanmak istiyorum diyorsanız en basit olarak ya yine herhangi bir linux işletim sistemiyle (Ben Ubuntu da yapıyorum) diskinizi veya flash belleğinizi takıp bunu linux ortamında çalıştırmanız yeterli. Daha sonra isterseniz linux üzerinden veya gidip bir windows işletim sisteminden formatlayabilirsiniz. Bizzat bunları da denemiş bulunmaktayım. Hatta en son biçimlendirirken çıkardığım Flash Belleğim, RAW formatına dönüşmüştü hemen bir sanal makine de Ubuntu kurup USB aygıtlarından Flash Belleği tanıttım daha sonra flash belleği gidip windows sisteminden sağ tıklayıp biçimlendirmem durumunda sorunsuz formatlandı.

HDD’niz Lacie, vb. gibi NAS tipi bir aygıt ise süprizi yola getirmek üzere yapmayı deneyeceğiniz birkaç şey muhtemelen yeniden başlatma ve ya yönetim arayüzüne girerek orada neyin olup bittiğini görmeye çalışmak olacaktır. Fakat bir şekilde medyaya erişim sağlasanız bile dosya sisteminin RAW formatına dönüştüğünü ve verinin kendisine artık erişemediğinizi görebilirsiniz. Böyle bir durumda çok büyük olasılıkla kendinizi, daha önce benzer bir durumdan başarıyla sıyrılmış birilerini araştırırken bulacaksınız. Ücretli veri kurtarma hizmetleri ve ya yazılımları da listenizin sonundaki diğer ihtimaller olacaktır.

Eğer hard diskiniz mekanik bir sebepten dolayı hırpalanmadıysa aşağıdaki çözüm verilerinizi çok kolay bir şekilde geri kazanmanızı sağlayabilir.

Eğer en azından bir miktar bilgisayar donanımlarına aşina iseniz ve garanti etiketini önemsemiyorsanız; harici diskinizin muhafazasını açın, disk sürücüsünü yerinden çıkarmak üzere ağ kartını ve güç butonunu ek yerlerinden ayırın. Direk olarak PC’nize bağlayın. Mümkünse NAS aygıtınızın içerisinde kullanılan kablodan farklı bir SATA/IDE kablosu kullanın. http://www.ubuntu.com adresini ziyaret edin ve son sürümü indirin.  Bir CD/DVD medyaya yazarak makinanızı yeniden başlatın. PC’nizi Ubuntu ile boot edin ve Dil Seçeneği ekranı görüntülendiğinde seçiminizi yapın. “Try Ubuntu without any change to your computer” seçeneği ile Ubuntu’yu kurmaksızın CD/DVD medyadan deneme seçeneği ile ilerleyin ve gerekli dosyalar taşınabilir aygıttan okunacağı için yükleme bir miktar sürebilir, bekleyin. Masaüstü görüntülendiğinde “Places” menüsüne giderek açılan listede problemli diskinizi seçerek işletim sistemine bağlanmasını sağlayın.

Aynı listede muhtemel OS dilimleri olan bir grup daha küçük ext2/ext3 FS bölümleri dikkatinizi çekebilir. Diskinizin bağlantısı sağlandığında masaüstüne yerleştirilecektir. Bu kadar! Artık klasör ve dosyalarınızı tümüyle görüntüleyebiliyor olmanız gerekir. Bunları tamamiyle aynı yöntem ile masaüstüne yerleştireceğiniz NTFS ve FAT32 bölümlerine kopyalayın ve ya taşıyın. Eğer kurtarmaya çalıştığınız verileriniz çok büyükse ve yerel disklerinizde kafi miktarda alan bulunmuyorsa bir USB disk bağlayarak yaralanabilirsiniz veya Windows paylaşımlarınıza ya da yine “Places” altında yer alan “Connect to Server” menü seçeneğini kullanarak diğer ağ bölgelerine erişebilmek üzere System -> Preferences -> Network Connections menülerini takip ederek ethernet ipv4 ayarlarını yapılandırabilirsiniz

Masaüstünde yer alan diskinizle işiniz bittiğinde sağ tıklayarak dilediğiniz biçimlendirme şekli ile yeniden formatlayabilirsiniz.

Bu metod ile depolama dizileri içerisinde ve ya sanallaştırılmış platformlar içerisinde RAW formata dönüşmüş olan disklerin kurtarılmasını sağlayabilirsiniz.

  7Yorumlar

 1. fatih   •  

  Selamlar,
  Benim 1TB Verbatim diskim Raw oldu ama sanıyorum çok doldugu için oldu. Çünkü 931GB’da veri yukledikten sonra oldu. Diskinternal diye bi veri kurtarma çalıştırdım (20 saat). 1400 küsür GB veri buldu fakat klasorler daginikti ve en son ucretli surum istedi. Ubuntu olayini denedim ama Cannot Mount File turunden bir uyarı ile diski çalıştırmadı. Ne onerirsiniz diye sormak istedim.

 2. kesin çözüm   •  

  internal partition recovery diye pro var tam sürümünü yükleyin kesin çözüm, ben denedim ve tüm dosyalarımı kurtardım

  • F1R4T   •     Yazar

   Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkürler.

 3. Atilla   •  

  RAW (HAM) olmuş HDD’lere 100% 100 Çözüm.

  S.A. arkadaşlar,
  Tam 3 gündür bu sorunla uğraştım.İlk olarak DiskInternals Partition Recovery programını çalıştırdım, toplamda 3TB harici diski 36 saatte taradı sonuçlar beni tatmin etti, sanki veri kurtarır gibi verilerimi nihayet görebildim.

  Ama biraz daha fazla uğraşarak farklı ve hiç veri kaybetmeden hariciyi eski haline getirdim.Sırasıyla şu adımları izleyin:

  1- Bilgisayarım üzerinde sağ tuş, Yönet (manage)
  2- Disk Yönetimi (disk management)
  3- Raw olmuş haricinin üzerine gelip sağ tuş yapınız
  4-Sürücü adı ve yolu değişi seçin (Change drive letter and Path
  5. İsmini Z olarak değişin(değişim vakit alabilir)
  6.İşlem tamamlandıktan sonra CMD programını çalıştırın(kısayol: windows+ r tuşuna basın ardından cmd yazın)
  7- Açılan komut sistemine şu kodu yazın
  chkdsk z:/r
  8. Ve işlem başlayacaktır. Diskin boyuna göre değişiklik gösterebilir.(3TB de 18 saat sürdü şuan herşey eski haline döndü)

  İşlemın bitmesini zevkle bekleyin ve derin bir nefes alın…

  • F1R4T   •     Yazar

   Merhaba Atilla öncelikle sorununu çözmene sevindim. Geçmiş olsun ancak yanlış bilgilendirme olmasın sizin probleminizde Dosya formatı bozulmamış yani RAW olmamış. Sadece disk deki bir takım hatalardan dolayı disk path i gitmiş. Sizde bunu tarif ettiğiniz şekilde düzelterek çözmüşsünüz. RAW Disk de NTFS olan disk formatı bozulur, problem burada kaynaklanıyor ve format atmadan düzeltmekte neredeyse imkansız… Veri kurtarma programları diskteki tüm verileri ayrı bir disk yaratır gibi NTFS bölüm oluşturup, sanal olarak sizin erişmenizi sağlar bu şekilde verilerinizi kurtarabiliyorsunuz.

   Teşekkürler.

 4. muhammd   •  

  hepsini anladimda sunu soran hic olmafi. raw dosyasini (harici hddcicin diyorum) notmal fotmata getirim veriyi kurtariyoruz eyvallahda, pekiye hdd ? verileri yedekleyip bicimlendirdikten sonra hdd birdaha normal bir sekilde calisiyormu ?

  • F1R4T   •     Yazar

   Merhaba,

   Evet HDD formatlandıktan sonra sorunsuz çalışıyor. Buradaki problem zaten HDD tablolarının bozulmasıdır. Bu yüzden RAW oluyor. NTFS olarak formatlayınca bu tablolarda düzeliyor… Ancak bu problemin bir daha oluşmayacağı garantisini kimse veya hiç bir disk veremez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir