Windows 10 Yayınlandı!

windows-10-surface-story-banner

Microsoft, uzun süredir üzerinde çalıştığı işletim sistemi Windows 10’u bugün piyasaya sürdü. Diğer Windows sürümleri için ücretsiz bir güncelleme olarak gelecek Windows 10, başta Windows Insider’lar olmak üzere kullanıcılara kademeli olarak dağıtılacak. Eğer aylar önce görev çubuğunuzda belirlen GWX10 (Get Windows 10) aracı üzerinden Windows 10 kopyanızı ücretsiz rezerve ettiyseniz, güncelleme sizin için hazır olduğunda bir elektronik posta alacaksınız.

Windows_10_GWX_GetStartedApp_Image
GWX Aracı

 

Windows 10 ve Özellikleri
Bildiğiniz Windows, şimdi daha da iyi

Zaten uzmanısınız
Windows 10 o kadar tanıdık ve kolay bir kullanıma sahip ki, kendinizi ilk andan itibaren bir uzman gibi hissedeceksiniz. Başlat menüsü genişletilmiş bir şekille geri dönüyor, üstelik sabitlediğiniz uygulamalarınız ve favorileriniz de kullanıma hazır halde sizi bekliyor olacak.

Hızlı başlar ve kaldığı yerden devam eder, sizi güvende tutmak üzere daha fazla yerleşik güvenlik özelliğine sahiptir ve sahip olduğunuz yazılım ve donanım ile çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Bu da Windows 7 ile Windows 8’in en güçlü özelliklerini bir araya getiriyor.
-Windows Insider

Akıllı Ekranlar

Windows_Continuum

Windows’un Continuum ismi ile andığı yeni bir özellik cihazınız ne olursa olsun aynı deneyimi yaşamanızı sağlıyor ve tamamen kullanım kolaylığı sağlamak için geliştirilmiş.

Eğer bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız tanıdık ve alıştığınız kolay tıklanabilir butonlar ile karşılaşıyorken dokunmatik bir ekrana geçtiğinizde butonlarınız biraz daha büyüyor ve ufak menüler genişleyerek parmaklarınızla kontrol edebildiğiniz hale geliyor. Microsoft’un Surface ürünleri gibi hem tablet, hem de PC olarak kullanılabilen ürünlerde size hissettirmeden sunduğu bu değişim, cihaz ayırt etmeden aynı işletim sisteminde aynı deneyimi yaşatıyor.

Web Sayfaları Üzerinde Oynayın

Microsoft_Edge

Microsoft’un yeni tarayıcısı Microsoft Edge, web sayfaları üzerinde dilediğiniz gibi işaretleme ya da not alma imkanı sunuyor. Örneğin eğer bir web sayfasında yer alan bir yazı ya da resmi arkadaşınızla paylaşmak istiyorsanız kırmızı bir daire içine alıp tarayıcınız üzerinden gönderebiliyorsunuz.

Daha Kullanışlı Pencereler

Aero_Snap_Improvements_Windows_10

Multitasking yani çoklu işlem için kolaylık sunan ve Windows 7’den beri Microsoft’un işletim sistemini kullananların sahip olduğu bu özellik pencereleri ekrana yaslayıp iki ekranda çalışıyormuş gibi rahatça birden fazla işlemi yapabilmelerine imkan veriyor.

Windows kullanıcılarının bu deneyimi de Windows 10 ile birlikte çok daha kullanışlı bir hal aldı.

Arama Çubuğu

Exit_Explorer_Option_Windows_10_Start_Menu

Windows 10’un Başlat Menüsü çubuğuna yerleştirilmiş olan arama barı; bilgisayarınızda kayıtlı dosyaları, web aramalarınızı ya da herhangi bir cloud depolama alanını arayarak ne istiyorsanız karşınıza çıkartabiliyor ya da Google’ın Chrome tarayıcısında yaptığınız gibi sorularınıza web üzerinden direkt cevap bulabiliyor.

Cortana

cortana-windows-10-video

Microsoft’un sanal asistanı olan Cortana, Siri ya da Google Now’dan farklı olarak Microsfot’un geliştirdiği makine öğrenme algoritmasına sahip ve bu sayede sisin alışkanlıklarınızı öğrenebiliyor ya da sizin davranışlarınıza göre kişiselleşebiliyor. Bu özellik de Cortana’ya bir sesli arama motorundan çok gerçek bir asistan vasfı yüklüyor.


Windows 10 – Teknik Özellikler
Sistem Gereksinimleri 

Bunlar Windows 10’un bir ön sürümü için olup ileride değişebilir.
Bilgisayarınız ya da tabletinizde Windows 10’a yükseltme gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdakiler gereklidir:

  • En yeni işletim sistemi: En son sürüme sahip olduğunuzdan emin olun; Windows 7 SP1 ya da Windows 8.1 Update.
  • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da SoC
  • RAM: 32-bit için 1 gigabayt (GB) veya 64-bit için 2 GB
  • Sabit disk alanı: 32-bit işletim sistemi için 16 GB 64-bit işletim sistemi için 20 GB
  • Grafik kartı: WDDM 1.0 sürücü ile DirectX 9 ya da sonrası
  • Ekran: 1024×600

Windows10_Surumler_Home_Pro_Ultimate_Starter

 

 

Windows 10 İndirmek İçin

ISO olarak MSDN‘den indirebilirsiniz: https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10?utm_source=webtekno&utm_medium=windows-10-iso-dosyasi-da-resmi-olarak-sunuldu

Hayırlı olsun  F:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir