Windows Blue Geliyor

Bu sene ortaya çıkması beklenen “Windows Blue”, ilk kez resmi olarak kendini gösterdi!

windows_blue

İşletim sistemi geliştirme masraflarını azaltmak isteyenMicrosoft‘un “Windows Blue” kod adlı bir proje üzerinde çalıştığı Kasım ayından bu yana söyleniyor. Windows Blue’nun Windows 8 için yıllık güncellemeler sunması bekleniyor (Apple ve Google’ın masaüstü işletim sistemlerinde yaptıkları gibi).

Windows 8 çıkmadan önce duymaya başladığımız “Windows Blue“nun son zamanlara kadar Windows 8’e özel bir güncelleme olacağını düşünüyorduk. Ancak geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir bilgiye göre Blue, sadece Windows 8 değil, diğer Microsoft ürünleri için de bir güncelleme olacaktı.

Microsoft’un yeni verdiği iş ilanları ise Windows Blue’nun varlığını kanıtlamış oldu. İlana (ilan şu an kaldırılmış görünüyor) göre Windows Blue, Windows 8 ve Windows RT’nin kullanıcı arayüzünügeliştirmeyi amaçlıyor. İlanın Windows Blue ile ilgili bölümüne baktığımızda Blue’nun işletim sisteminin “giriş ekranı, uygulama hayat döngüsü, pencereleme, kişiselleştirme” gibi alanlarına, “kullanıcı deneyimini ve kullanım kolaylığını iyileştirmeye odaklandığını görüyoruz.

Şirketin verdiği başka bir ilanda ise “Windows Phone Blue” için yeni bir Excel uygulamasıgeliştirdiği anlaşılıyor. Ancak ilanda Windows Phone Blue’nun detayları verilmiyor.

Son iddialara göre Windows Phone 8, Outlook.com ve SkyDrive gibi Microsoft’un tüm markaları, Blue’nun kapsamına girecek.

Microsoft ürünleri için düzenli olarak yayınlanacağı düşünülen Blue’nun ilk kez bu sene ortaya çıkması bekleniyor. Blue’nun sunacağı en önemli yenilikler arasında giriş ekranı için daha çok esneklik ve kişiselleştirme olacak.

 

Kaynak: ChipTR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir