HTC için Hboot / Recovery Bölümlendirme


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

>>> 1.Bölüm S-OFF

2.) HBOOT işlemi disk bölümlendirme işlemidir. Telefon hafızasını sistem – cache ve data için ayırmaktır. ROM’larda bu ayırma işlemine göre gereksinimlerini bu depolama alanlarından kullanırlar. Hafıza htc desire veya wildfire telefonlar yetersiz olduğundan sd kart destekli romlar ile sistem dosyalarının sd karttan çalışmaları sağlandı. Sd kartımıza EXT4 bölüm biçimlendirmesi ile sistemimizin rahat çalışan ve güncel son güncelleme yüklü bir telefon yapabiliriz.

Bu 2. bölümümüzde HTC telefonlarımıza ROM yüklemek için temiz yüzey hazırlayıp ROM kurulumuna geçeceğiz. Bu işlem çok daha deneyimli ve HTC telefonların hepsini kapsamaktadır. (HTC HD2 hariç) Mantık aynı ama sistemler aynı çünkü.

 

Bu S-OFF olmamış bir cihaz. S-OFF olduğunda gelen Hboot ekranı aynıdır. HBOOT güncellemesi sd kartınızın ana dizininden PB99IMG.zip dosyası ile yapılır. Alpharev sitesinde HBOOT bölümlendirme dosya isimleri var. Hangisini indireceğinizi bilmiyorsanız, sayfamızdaki HBOOT indirme linkini kullanınız. Ben önereceğim ROM’larda Bravo CM7 r2 bölümlendirmesini tavsiye ediyorum. Hem stabil, hızlı hemde çoğu ROM’lara destek sağlıyor.

Bu ön bilgilendirmeden sonra bu bölümde Hboot’u güncelleyeceğiz ve telefon hafızasını hem işlevli artıracağız hem hızlandıracağız hemde temizleyeceğiz.. SD kartınızdaki herşey de gidecek. Kişi Rehberiniz gidecek, yani kısacası herşey gidecek. Bu sebeple bütün yedeklerinizi almadan bu işlemleri yapmayınız aksi taktirde geri dönüşü olmadan bilgilerinizi kaybedersiniz. Sorumluluk sizdedir.

Yükleme işlemlerine başlamadan önce, şarjınızın dolu olduğundan ve yedeklerinizi aldığınızdan emin olunuz. Şimdi telefonunuzu adım adım temizlemeye başlayalım.

 

 1. Birinci aşamada bildiğiniz gibi boot ekranına girmek için “Ses kısma” tuşuna basılı iken Power(açma) tuşuna basılı beklenir ve resim 2’deki gibi HBOOT ekranına gelinir.
 2. Ses tuşları ile menu’de aşağı yukarı hareket ettirerek RECOVERY ‘ye gelinir ve açma kapama tuşuna basılır.
 3. Hafif kapanıp açılır gibi olduktan sonra RECOVERY menülerine gelinir. Burada ilk önce “wipe data/factory reset”‘e gelinir ve üzerinde iken orta yuvarlak tuşuna basılır.(Menu tuşunun sağ yanındaki Mouse tuşu HTC desire ve HTC wildfire için)
 4. Tüm datalar temizlendi(formatlandı) dedikten sonra, bir altındaki “wipe cache partition” yuvarlak tuşla seçilir, cache belleğinde temizlenmesi sağlanır.
 5. “Advanced”‘a gelinir ve seçilir. “wipe Dalvik Cache” seçilir. sonra “Wipe Battery Stats” seçilir. Telefonumuz 0(sıfır) gibi olur.
 6. Yine “advanced” menüsünde “Partition SD Card” seçilir. İlk bölümde 1024 seçilir ikinci bölümde de 0 seçilir. Bu şekilde sd kartımızı EXT3 bölümlemesi oluşturarak, HTC telefonumuza 1 gigabaytlık alan oluşturmuş oluruz.
 7. Geri tuşu ile “advaced” menüden çıkılır ve “mounts and storage” gelinir ve seçilir. Bu menu’de en alttaki “mount USB storage” seçilir. Sonra USB kablosu ile ilk bölümde anlattığım driver’ları yüklü PC’ye bağlanır ve Flash disk gibi PC de sd kart klasörü açılır.

 

HBOOT dosyasını indirebilirsiniz PB99IMG.zip

 

 

 1. İndirdiğiniz dosya zip dosyasından çıkartılmadan(zip  olarak), sd kart ana dizisine kopyalanıp yapıştırılır.
 2. Unmount seçilip geri tuşu ile en üst menu’ye gelinir ve power off seçilip sistem kapatılır. sonra yine ses kısma ve power tuşu ile HBOOT ekranına gelinir ve sd karta yüklediğimiz dosyanın okunması beklenir.
 3. “Yes” ses tuşlarından hangisinde ise aşağı yada yukarı tuşlarından biri seçilir. yer değiştiriyor.
 4. Yükleme bittikten sonra tekrar “FASTBOOT” power tuşu ile seçilir ve power down seçilir.

 

Artık Telefonumuz yeni rom yüklemek için hazırdır.
ROM önerileri ileriki zamanlarda verilecektir takipte kalın.

 

***Attila Oğuz Tünelli’ye Teşekkürler.

  9Yorumlar

 1. deniz   •  

  peki cm7 r2 hbootu geri stock hboota nasıl çeviriyoruz..?

  • F1R4T   •     Yazar

   Telefonunuzun Orjinal Romunu kurarak, Orjinal Stock ROM’a geçebilirsiniz.

 2. ulus aslan   •  

  merhabahocam bir sorum olacak Partition SD Card bölümünde 2048 veya 4096 olarak seçip rom kurulumu yaparsak acaba dahili hafıza daha yüksek olurmu ???? elimde class 10 hafıza kartı 16 gb

  • F1R4T   •     Yazar

   Ben denedim maalesef bende hiç bir şey değişmedi aynı şekilde class 10 hafıza kartı mevcut ama yok yani telefon hafızası değişmiyor.

 3. ubeyd   •  

  telefonun ses kısma tuşu çalışmıyor nasıl hboot menüsüne girebilirim?

  • F1R4T   •     Yazar

   Bu durumda tuşlarla açılamaz, Telefonu bilgisayara bağlayıp oradan HBOOT kurabilme imkanınız da var biraz araştırın bunu alternatif olarak telefonda yeniden başlatırken HBOOT dan başlat seçeneği olabiliyor mesela benim kullandığım rom da mevcut.

 4. onur   •  

  merhaba, verdiğiniz hboot linki kırık çıktı. alphaRev sitesinde verilenlerden baktım 208 kb olması gereken değerler bunlar mı acaba ? çünkü daha önce bu isimde bir dosya indirmiştim 150mb idi.

 5. serhatefekaya   •  

  5. adıma kadar geliyom fakat başka yer gözükmüyor

 6. kaan   •  

  herşey tamam ama advancedi bulamıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir