HTC Telefonlarına S-OFF

1. ) Revolutionary sitesinden S-OFF yapılır. Bu işlemin amacı HTC’nin cihaza koymuş olduğu kilidi, yeni sürümleri ve ek özellikleri yükleyebilmek için kırmaktır. Windows için olan program indirilir ve kurulur(revolutionary-0.4pre4). Ekranda çıkan serial no alanına, indirdiğimiz programı çalıştırdığımızda  (Windows 7 yönetici olarak çalıştırmalı) serial key kodunu telefonumuza yazmalıyız. (ayrıca driver sorunları olmamalı, hem htcdriver hemde android1 driverları.) Bu sebeple ilk başta HTC driver’ını pc’ye kuralım. Eğer bilgisayarınızda HTC Sync programını daha önceden kurduysanız, kesinlikle onu Windows’un “program ekle kaldır”‘dan tamamıyla kaldırılması gereklidir.

 

 HTC driver‘ı indirir ve kurmak için HTCDriver3.0.0.007.exe çalıştırıp kurulumu tamamla.

 

 

*Resim 1 Şimdi revolutionary sitesinden S-OFF programını indirelim ve indirdiğimiz revolutionary-0.4pre4.zip dosyasını tüm dosyalarını klasöre genişletelim.

*Resim 2 Şimdi HTC Desire telefonumuzun bilgilerini görelim, görebilmemiz için önce pili çıkaralım ve takalım. Sonra yan taraftaki ses yükseltme ve alçaltma tuşlarında (-)alçaltma(kısma) tuşuna basılı tutarken üst taraftaki power(güç) butonu ile beraber basılı tutarak açılana kadar bekleyelim.
Karşınıza bu şekilde telefonun bios ekranı olan HBOOT ekranı gelecektir. HBOOT versiyonu 2. satırda yazmaktadır. Eğer sizde Gingerbread 2.3.3 orginal sürümünü yüklemiş iseniz HBOOT sürümünüz 1.02.0001 olur.(revolutionary sitesinden seçmemiz için) Bu ekrandayken cihazınızı HTC driver‘ın yüklenmiş olan pc’nize USB kablosu ile bağlayın. 2. bir driver daha yüklememiz gerekecektir. Android driver‘ı alttaki linkten indirelim.

 

 

 

 

Android USB Driver
Android USB Driver

Zip Dosyasını klasöre açalım(genişletelim). Devamında “Bilgisayarım” ikonuna sağ tıklayıp “yönet” diyelim. Sonrasında Aygıt Yöneticisinde driverı yüklenmemiş olan Android1’in driverını zip klasöründe USB driverı içindeki driverı tanıtalım.

 

DipNot: Android Adb Driver gerekirse BURADAN Android ADB Driverı İndirebilirsiniz.

 

Artık S-OFF yapmak için hazırız: şimdi “fastboot” üzerinde power tuşuna basıp “power down” ın üzerine ses kısma tuşu ile gelip yine power tuşuna basıyoruz. Boot ekranı kapandıktan sonra normal bir şekilde telefonumuzu açıyoruz. Açıldıktan sonra usb ile PC’ye bağlı olan telefonumuzun yalnızca şarj modunda olması gerekiyor. Ayrıca “Ayarlar”>>>”Uygulamalar”>>>”Geliştirme” alanında “USB Hata Ayıklamaişaretli olması gerekmektedir.  Revolutionary sitesinden indirip ve revolutionary-0.4pre4.zip dosyasını tüm dosyalarını klasöre genişlettiğimiz dosyada, revolutionary.exe uygulamasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırıyoruz.(Windows 7 için, Windows XP’de yok/gerek yok)

 

 

Programdaki verilen “serial number” kodunu dikkatli bir şekilde yazdıktan sonra “Generate key” butonuna basıyoruz ve revolutionary sitesi bize S-OFF kodunu HTC destekli veriyor. Bu verdiği koduda büyük/küçük harflere dikkatli bir şekilde programımıza yazıyoruz. Enter’dan sonra program telefonu S-OFF yapıyor, ardından ClockworkMod recovery yükleyim mi? sorduğunda Y yazıp enter ile ilerleyen satırların bitip programın kapanmasını bekliyoruz.

 

 

 

 

Artık tüm HTC telefonları için S-OFF (kilit kırma) işlemi, gerçekleştirilmiş olmaktadır. Bu işlemden sonra tüm ROM’ları telefonunuza yükleyebilmek için HTC ’yi beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Romlar en sonlar Android sürümleri içeren güncel yazılımı yükleyebilirsiniz. Ancak önemli bir notu size belirtmek isterim ki, HTC yeni telefonlarını satmak için güncellemeler yapmamaktadır. Bu sebeple S-OFF işlemini destekliyor ama S-OFF yapılmış cihazları garanti kapsamı dışına çıkarıyor. Bu işlemi garantiniz bittikten sonra, yepyeni teknolojiye sahip telefona ulaşmak için yapmanızı öneririm. S-OFF sizin sorumluluğunuzda olup F1R4T.Com olarak sorumluluk kabul etmez.

 

 Dosyaların RAR Şifresi : www.f1r4t.com

 

***Attila Oğuz Tünelli’ye Teşekkürler.

  22Yorumlar

 1. semih   •  

  çok teşekkürler. htc desire 2.3.3 işe yaradı.

 2. cryptosam   •  

  Teşekkürler s off işlemini htc desire telefonuma başarıyla yaptım. İlk adımdaki http://www.4shared.com/zip/VOawblsF/HTCDriver300007.html dosya zip şifreli ve şifre vermemişsiniz. Onu farklı siteden indirdim bakarsanız diğer kişiler sorun yaşamaz. Tekrar teşekkürler yazı için. şimdi hboot ve custom romda:)

  • F1R4T   •     Yazar

   Merhaba, öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Yararlı olduysak ne mutlu.

   Dosyalara şifre koyduğumun farkında değildim kontrol ettim şifre “www.f1r4t.com” muş. Konuya da ekliyim.

 3. cryptosam   •  

  Teşekkürler. Blogunuzda güzel şeyler var. Takipçinizim artık 🙂

 4. ahmet   •  

  Hayırlı günler Fırat Bey ben desireyi root ettim ancak ClockworkMod recovery yükleyelim mi sorusuna Yes cevabını verdim sonra telefon flaş yaptı pc deki komut programı kapandı .Daha sonra telefonun Hbootundan kapat dedim tekrar Hbota girdiğimde ClockworkMod recovery yüklenmemiş aynı Hboot açıldı cwm yüklemem için ne yapmalıyım?

  • F1R4T   •     Yazar

   Merhaba rootlama işleminde CWM kurmaz diye biliyorum en azından eski sürümlerde öyleydi default kendi recovery sini kuruyordu onda da sorun yaşamamıştım. Eğer sorun yaşıyorsanız farklı bir recovery denemenizi tavsiye ederim. Bununla beraber recovery yaparken HBOOT sürümünüz çok önemli bunun kuracağınız recovery e uygun olup olmadığını denetlemeyi unutmayınız.

   Kolay gelsin.

 5. ahmet   •  

  Fırat Bey değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim recovery olarak 4EXT kurdum bir sorun olmaz değil mi .Birde root işlemini yaptığım zaman unrevoked flash programından bana şöyle bir hata veriyor “failed to get root is your firmware is too new” ve root yapamıyorum neden acaba çok sağolun.

  • F1R4T   •     Yazar

   Ahmet Bey,
   Zaten biz de 4EXT tavsiye ederiyoruz. Sorun olmayacaktır…
   Rootta verdiği hata yüklü olan yazılımın çok yeni olduğunu ve flaslanamadığını söylüyor. Telefonun sürümünü düşürüp deneyiniz.

 6. Ali Kaan   •  

  Selamlar Fırat bey. Az önce HTC Desire cihazımı yönergelerinizi takip ederek S-OFF işlemi için hazırladım ancak revoltionary programi bana HBOOT 1.03.0003 sürümünüz desteklenmemektedir diye uyarı verdi ve bir tuşla programı kapatmamı istedi? Oysaki cihazımı 2010 yılı Aralık ayında Vodafone dan garantili almıştım ve güncellemeleri hep offical olmuştur. Şuanda bu cihazı kullanmadığım için boşta olması nedeni ile ROM işini öğrenmek istediğimden kurcalamak istedim. Konu üzerinde bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim. Selam ve saygılar..

  • F1R4T   •     Yazar

   Selam Ali Bey,
   Bu sorunu ben de geçen sene yine bir başka HTC cihazına S-OFF yaparken yaşadım. Bu sürüm farklılığından oluyor. Güncelleştirmelerle HBOOT sürümünüz yükselmiştir muhtemelen. Yapmanız gereken ise sürüm düşürmek yani downgrade yapmak. Bu işlem biraz sıkıntılı da olsa imkansız değil benim 2 gecemi almıştı. Deneme-Yanılma yöntemiyle bulabildim. Desire eski sürümüne downgrade edebilirseniz adımlara devam edebilirsiniz. Güncel sürümler de bu şekilde s-off olmuyor artık.

   Bu arada HTC Desire elden çıkarmak isterseniz iletişime geçin, bendeki HTC Desire hoporlörü bozuldu ancak kulaklık aracılığı ile ses alabiliyorum telefondan HTC One alıcam ama eğer çıkma bir HTC Desire bulursam tamirciden yaptırmayı düşünüyorum.

   Kolay gelsin.

 7. Alperen   •  

  waiting for device sorunu var ne yapayım ?

 8. develper_scnie   •  

  programı yönetici olarak çalıştırdım beta key diyo ona ne gelcek

 9. Mehmet   •  

  Dediğiniz her şeyi yaptım ama en sonunda “Invalid beta key, Aborting” hatası aldım. Ne yapabilirim?

 10. murat   •  

  fırat bey benım m8 var bunu nasıl s-off yaparım?

  • F1R4T   •     Yazar

   Bende de şuan M7 var, henüz root etme ihtiyacı duymadığım için araştırmadım. Root ihtiyacı duyarsam mutlaka Türkçe rehber hazırlarım.

 11. SELAHATTİN SARIKAYA   •  

  fırat bey selamlar htc m8 var bende malesef kurulumu sihirbazı durdu diye hata veriyor ana ekrana dönmüyor yardım edin lutfen

  • F1R4T   •     Yazar

   Merhaba,

   Hangi ekranda hata aldığınızı, ekran görüntüleriyle beraber paylaşır mısınız? Yardımcı olmaya çalışayım.

 12. bce   •  

  mrb
  htc desire 300 telefonum hboot olarak acılıyor ve ekranda ”LOCKED” ”SECURİTY WARNİNG” yazıyor.telefon normal şekilde acılmıyor.yukarıdaki adımlar bu telefona uygulanabilirmi.

  • F1R4T   •     Yazar

   Merhaba,

   Hangi işlemden sonra bu oldu? Telefonun hboot ekranında locked yazmasıyla telefonun açılmaması ile bir ilişki yok. Telefonun sistem dosyaları zarar görmüş olabilir. Baştan sistemin flashlanarak telefona kurulması gerekebilir.

   • bce   •  

    Mrb
    Kısıtlı imkanlarım sebebiyle bu şekilde satın aldım öncesini bilmiyorum o yüzden.Htc dev programı ile son adıma kadar geldim ekranda kilit işaretı çıktı yes ve no seceneğiyle birlikte.yes i sectim ama telefon sadece titriyor baska bi tepki vermiyor.bu telefonu kullanılır hale getırmem için yardımcı olurmusunuz.

    • bce   •  

     s-off yapamıyorum.s-off yapmadan sistem dosyalarını nasıl flashlayabilirim,yadımcı olurmusunuz

 13. bce   •  

  Mrb
  Kısıtlı imkanlarım sebebiyle bu şekilde satın aldım öncesini bilmiyorum o yüzden.Htc dev programı ile son adıma kadar geldim ekranda kilit işaretı çıktı yes ve no seceneğiyle birlikte.yes i sectim ama telefon sadece titriyor baska bi tepki vermiyor.bu telefonu kullanılır hale getırmem için yardımcı olurmusunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir