Windows 8.1 RTM Hazır!

Windows 8.1’in tamamlandığı sonunda Microsoft Türkiye tarafından duyuruldu! İşte önemli bilgiler…

windows-8.1-RTM

Microsoft, Windows 8.1‘i geliştirme sürecinde önemli bir adımı daha geride bırakarak Windows 8.1 RTM sürümün hazır olduğunu duyurdu. Bu, Windows 8.1’e dair geliştirme sürecinin artık tamamlandığı anlamına geliyor.

Microsoft, Windows 8’in piyasaya çıkışından sadece 10 ay kadar kısa bir süre sonra, “Windows 8 ve daha fazlası” olarak tanımlanan Windows 8.1 sürümümün geliştirme sürecinin tamamlandığını duyurdu.

Windows 8.1 RTM sürümü, 27 Ağustos‘tan itibaren piyasada mevcut veya yeni çıkacak ürünlerin Windows 8.1 ile uyumluluğunu sağlamaları için öncelikle Microsoft’un donanım iş ortaklarına gönderilecek. Windows 8.1, 18 Ekim‘de tüm Windows 8 kullanıcıları tarafından Windows Mağazası aracılığıyla ücretsiz olarak indirilebilecek. Ayrıca Windows 8.1’li cihazlar yine 18 Ekim’de teknoloji mağazalarında raflardaki yerini alacak.

Microsoft Türkiye Windows Pazarlama Grup Müdürü Onur Altıntaş, Windows 8.1 RTM sürümüne ve Microsoft’un dağıtım konusundaki yeni stratejisine dair şunları söyledi:

Daha önceki geleneksel yaklaşımımızda birkaç yılda bir pazara yeni sürüm sunma yaklaşımımız vardı. Ancak zamanla cihazların, kullanım biçimlerinin ve kullanıcı alışkanlıklarını değişmesi, bugün birçok farklı beklentiyi aynı anda karşılamamızı gerektiriyor. Bu nedenle hem ürün hayat döngüsünü kısaltmamız, hem de donanım iş ortaklarımızla eskisinden çok daha yakın çalışmaya ihtiyacımız var. Biz Windows 8.1 RTM sürümüyle temel Windows deneyimini en iyi hale getirdik, ama biliyoruz ki donanım iş ortaklarımız ürünlerinde yer alan farklı özelliklerle bizim sunduğumuz deneyimi daha da ileri taşıyacaklar. Önümüzdeki aylarda en küçük tabletlerden, 2’si 1 arada cihazlara kadar Windows 8.1 ile çalışmak için tasarlanmış güçlü, farklı ve yaratıcı ürünlerin piyasaya çıktığını göreceksiniz. Windows 8.1’in kullanıcılarla buluşacağı tarih olan 18 Ekim’e kadar üreticilerle yakın çalışmalarımızı sürdürerek, tercih edeceğiniz tüm cihaz tiplerinde en iyi Windows deneyimini sizlere sunacağız.

Yepyeni bir Windows deneyimine hazır olun

Microsoft’un “Windows 8 ve daha fazlası” olarak tanımladığı Windows 8.1, Windows 8 ile yeni nesil mobil çalışma ve eğlence anlayışını destekleyecek PC’lere, tabletlere ve endüstriyel cihazlara dair vizyonun yeni ve büyük bir adımını temsil ediyor. Tüketicilerden gelen geri bildirimler dikkate alınarak geliştirilen Windows 8.1 kişiselleştirme, arama, önyüklü uygulamalar, dokunmatik kullanım, Internet Explorer 11, Windows Mağazası deneyimi ve bulut hizmetlerine bağlantı gibi konularda çok sayıda yeniliği beraberinde getiriyor.

Windows 8.1, aynı zamanda kurumlar için mobil çalışma olanaklarının geliştirilmesi, güvenlik ve yönetilebilirlik gibi alanlarda da önemli geliştirmeler içeriyor.

Windows 8 kullanıcıları, 18 Ekim‘den itibaren Windows Mağazası üzerinden uygulama güncellemesi şeklinde sunulacak olan Windows 8.1 final sürümünü ücretsiz olarak indirebilecekler.

“OEM iş ortaklarımızla en iyi deneyim için çalışıyoruz”

Yine daha önceki RTM sürümlerinin dağıtımlarından farklı olarak, kurumsal ve son kullanıcılar Windows 8.1’e aynı tarihte sahip olacaklar. Daha önce kurumsal kullanıcıların RTM sürümlerine daha önce ulaşabildiğinin altını çizen Onur Altıntaş, bu durumu şöyle açıkladı:

Kurumsal müşterilerimize Windows 8.1’i son kullanıcılarla aynı tarihte, yani genel erişim tarihi olan 18 Ekim’de ulaştıracağız. RTM tarihi ile genel erişim tarihi arasındaki dönemde OEM iş ortaklarımıza yakın durarak cihaz deneyimini en iyi hale getirmelerine odaklanmak istiyoruz. Çünkü bu sürecin kurumsal müşterilerimiz için de önemli faydalar sağlayacağının bilincindeyiz ve kurumsal müşterilerimize de ilk günden en iyi deneyimi sunmak istiyoruz.

  3Yorumlar

 1. Daylight   •  

  harika olmuş ama hele renk uyumu işlemci bayıldık ailecek 🙂

 2. Alp   •  

  Fırat hocam, değişiklikler neler? Bunun hakkında da bir yazı paylaşacak mısınız?

  • F1R4T   •     Yazar

   Tabi değişiklikler hakkında ufak bir yazı hazırlayıp en kısa sürede paylaşırım.
   Bariz değişiklikler arasında, başlat menüsü geliyor. Güzel bir başlat menüsü olacak 8.1 de bunun yanında metro arayüzünde kutucukları boyutlama ve kategorilendirme olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir